czwartek, 20 czerwca 2024
18.5 C
Swarzędz

Znaleziono kości kilku osób

W poprzednią niedzielę w Gruszczynie dokonano makabrycznego odkrycia. Na budowie, w piasku - przywiezionym z innego miejsca - ujawniono ludzkie kości. Jak się dowiedzieliśmy, szczątki mogą pochodzić z dawnego gruszczyńskiego cmentarza, zlikwidowanego w latach 80-tych, który był usytuowany przy ul. Zielińskiej. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Poznaniu.

Zobacz także

- Reklama -

W poprzednią niedzielę, 22 listopada na terenie Gruszczyna, przy ul. Ku Słońcu odkryto – podczas prac budowlanych – ludzkie kości. Na miejsce wezwano policję, prokuratora,  a także strażaków. – Szczątki kości znaleziono w piachu, który przywieziono z innej części Gruszczyna (z  budowy chodnika przy ul. Zielińskiej – przyp.red), gdzie trwały wykopy. Wśród szczątków znajdowały się m.in. dwie czaszki. Wdrożyliśmy  natychmiast odpowiednie procedury – wyjaśnia komisarz Łukasz Witwicki, zastępca komendanta Policji w Swarzędzu. Postępowanie w tej sprawie wszczęła także Prokuratura Rejonowa  Poznań – Wilda.  Jak się dowiedzieliśmy  biegły z zakresu medycyny sądowej wstępnie ustalił, że są to kości co najmniej kilku osób i pochodzą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej i wcześniejszego. Szczegółowe badania ma przeprowadzić jednak biegły antropolog. – Prokuratura Rejonowa Poznań Wilda, która prowadzi czynności procesowe w tej sprawie powoła biegłego antropologa, celem określenia wieku znalezionych szczątków – wyjaśnia prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Tyle oficjalne informacje w tej kwestii, jakie dotychczas udało nam się zebrać.

Skąd szczątki kilku, albo kilkunastu osób, znalezione w Gruszczynie? Wiele wskazuje na to, że kości mogą pochodzić ze zlikwidowanego w latach 80 – tych cmentarza, który był usytuowany przy ul. Zielińskiej w Gruszczynie. Likwidację cmentarza opisują w publikacji pt. „Cmentarze i cmentarzyska niegrzebalne ziemi swarzędzkiej” znani regionaliści, Ewa i Włodzimierz Buczyńscy.  – Na początku lat 80- tych, w związku z rozbudową Spółdzielni Kółek Rolniczych pagórek, na którym znajdował się cmentarz przy ul. Zielińskiej został zrównany. Likwidacja cmentarza nastąpiła zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymagającymi upływu  40 lat od ostatniego pochówku. SKR uzyskała pozytywne opinie Biura Planowania Przestrzennego oraz Urzędu Wojewódzkiego – Wydziału do Spraw Wyznań i formalną decyzję ówczesnego Naczelnika Miasta i Gminy Swarzędz. Ziemię wywożono między innymi na pola do zasypywania pozostałości okopów, tu też trafiały się w niej pozostałości po pochówkach – czytamy w publikacji.

Ciekawe, jakie tajemnice kryje jeszcze gruszczyńska ziemia?

Jeśli ktoś z mieszkańców Gruszczyna posiada zdjęcia cmentarza w Gruszczynie, bardzo prosimy o kontakt z redakcją.

Źródło: Cmentarzyska i cmentarze niegrzebalne ziemi swarzędzkiej, E. i W. Buczyńscy, bezpłatny dodatek do Tygodnika Swarzędzkiego, 2004.

- Reklama -
- Reklama -