24.1 C
Swarzędz
środa, 10 sierpnia 2022

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu?

Sprawny samochód to ważna kwestia, od której zależy nie tylko bezpieczeństwo danego kierowcy i jego pasażerów, ale również pozostałych uczestników ruchu. Dlatego istotne jest, aby właściciele pojazdów poddawali auta regularnym badaniom technicznym. Sprawdź, na czym to polega i ile trzeba za nie zapłacić.

Zobacz także

Badanie techniczne to obowiązek każdego kierowcy – taki przegląd rejestracyjny pozwala określić możliwość dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Badanie techniczne – czego dotyczy?

Badanie techniczne (nie należy mylić go z przeglądem okresowym) polega na skontrolowaniu stanu samochodu w odpowiedniej stacji diagnostycznej. Wykonywane jest okresowo – częstotliwość zależy od wieku auta. I tak fabrycznie nowe samochody:

 • muszą przejść badanie po 3 latach od pierwszej rejestracji
 • należy zbadać przed upływem 2 lat (5 lat od pierwszej rejestracji).

Po tym czasie każde kolejne badanie powinno odbywać się każdego roku. Warto także mieć świadomość, że obowiązek corocznego badania technicznego dotyczy właścicieli pojazdów, takich jak:

 • z instalacją LPG
 • taksówki osobowe
 • auta skonstruowane samodzielnie
 • samochody uprzywilejowane.

Ile trzeba zapłacić za badanie techniczne?

Koszt badania technicznego jest ustalany odgórnie – poprzez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Oznacza to, że żadna stacja diagnostyczna nie może stosować własnego cennika.

Jak to wygląda w praktyce? Wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju pojazdu. Badanie techniczne:

 • samochodu osobowego kosztuje 99 zł
 • samochodu ciężarowego kosztuje 99 zł
 • autobusu (do 15 osób) wiąże się z opłatą 99 zł
 • samochodu ciężarowego (do 3,5 t) to wydatek rzędu 99 zł
 • pojazdu z instalacją LPG kosztuje 162 zł.

Warto przy tym podkreślić, że opłata za badanie techniczne pobierana jest z góry – jeszcze przed jego rozpoczęciem. Nie podlega zwrotowi wówczas, gdy auta nie przejdzie pozytywnie badania – np. zostaną stwierdzone konkretne usterki.

Należy także mieć świadomość, że sumaryczne koszt badania technicznego może być wyższy. Dotyczy to sytuacji, w których pojazd musi zostać naprawiony. Opłaty za ponowne sprawdzenie mechanizmów zespołów w aucie zależą od zakresu wykonanych czynności. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu pod adresem https://rankomat.pl/samochod/badanie-techniczne-samochodu-co-musze-wiedziec.

Zaoszczędź na OC, by zapłacić za badanie techniczne

Kierowcy niechętnie ponoszą kolejne opłaty związane z eksploatacją samochodu. Koszt badania technicznego wcale nie musi wiązać się jednak z nadmiernym obciążeniem domowych finansów. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Sporo zaoszczędzisz, wykupując najtańsze ubezpieczenie OC.

Aby nabyć obowiązkową polisę w atrakcyjnej cenie, wcale nie musisz samodzielnie zbierać danych o ubezpieczycielach. Wystarczy skorzystać z kalkulatora internetowego zamieszczonego m.in. w serwisie https://rankomat.pl. W ciągu kilku minut dowiesz się, gdzie możesz liczyć na najniższą składkę ubezpieczeniową.

Zakup taniego ubezpieczenia OC ma sens – zakres ochrony i sumy gwarancyjne są uregulowane przepisami i nie zależą od wysokości składki. Dlatego nie warto przepłacać – a zaoszczędzić możesz co najmniej kilkaset złotych. Dzięki temu z łatwością pozyskasz środki, które przeznaczysz na uregulowanie należności za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu.

Poprzedni artykułTesco czynne do północy
Następny artykułPobiegną dla WOŚP
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -