Swarzędz dostał 3 miliony na przebudowę centrum miasta

Swarzędz otrzymał 3 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę kilku ważnych ulic w okolicach centrum, m.in. Zamkowej, Nowy Świat i Mickiewicza. Przetarg na wykonawcę tej ważnej inwestycji ma zostać ogłoszony w I kwartale przyszłego roku. Całość inwestycji wyceniono na ponad 36 mln zł.

Zakres tego przedsięwzięcia jest ogromny: gruntownie zmodernizowane zostaną nie tylko ulice starego miasta (Nowy Świat, Zamkowa, Mickiewicza, Plac Powstańców Wielkopolskich, Mylna, Bramkowa i Gołębia), ale i cała infrastruktura podziemna na tym terenie, przede wszystkim kanalizacja, która zostanie rozdzielona na sanitarną i deszczową, w całym rejonie wykonywane będą także roboty wodociągowe, elektroenergetyczne, gazociągowe, telekomunikacyjne, w okolicy pojawi się też ledowe oświetlenie. Miasto dysponuje już projektami dla tej inwestycji – zarówno dotyczącymi remontu nawierzchni dróg, jak i branżowymi związanymi ze wspomnianą wymianą infrastruktury podziemnej. Przedsięwzięcie ma też już wydaną przez starostę decyzję ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Dlatego też miasto chce, by roboty budowlane ruszyły w przyszłym roku i niewykluczone, że tak się stanie. Swarzędz otrzymał właśnie 3 mln zł dofinansowania do tej inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wnioskował jednak o ponad 36 mln zł, czyli tyle, ile wynosi cały koszt tego przedsięwzięcia. Warto jednak odnotować, że oprócz naszej gminy środki z rządowej puli otrzymało jeszcze tylko 6 miejscowości w powiecie poznańskim: Kostrzyn, Kleszczewo, Suchy Las, Luboń, Dopiewo i Pobiedziska. Jak przekazał nam burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek, przetarg na tę inwestycję zostanie najprawdopodobniej ogłoszony w I kwartale przyszłego roku, a prace budowlane na starym mieście potrwają dwa lata.

Gmina jednocześnie zamierza prowadzić rozmowy w sprawie kolejnych, ewentualnych dofinansowań inwestycji, m.in. z gestorami lokalnych sieci, w tym z Aquanetem. Jakie jednak zmiany czekają bezpośrednie sąsiedztwo starówki? Mowa tutaj przede wszystkim o nowych nawierzchniach ulic, budowie chodników, czy zatok parkingowych. Na nowo zorganizowany zostanie m.in. parking znajdujący się na Placu Powstańców Wielkopolskich, a część aut po jego przebudowie zostanie wyprowadzona m.in. do zatok parkingowych, które powstaną przy ul. Nowy Świat. Sama ul. Nowy Świat także doczeka się poważnej przebudowy.

Obok wspomnianych zatok parkingowych zostanie wyposażona w nową nawierzchnię, chodniki oraz dodatkowe pasy wyjazdowe. W centrum zmian znajdzie się jednak ul. Zamkowa, która dodatkowo zostanie wyposażona w miejsca postojowe na wysokości SP1, natomiast przy skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Grudzińskiego pojawi się poważne udogodnienie dla kierowców, czyli dwa pasy skrętu – w ul. Św. Marcina i w Grudzińskiego.

Ul. Zamkowa będzie miała zresztą strategiczne znaczenie po rozdzieleniu kanalizacji ogólnospławnej w całej okolicy, ponieważ właśnie tą trasą będzie odprowadzana woda deszczowa ze wszystkich pobliskich ulic do kolektora, który został wybudowany kilka lat temu przy okazji modernizacji ul. Grudzińskiego. Co ważne, po przebudowie ul. Zamkowa stanie się drogą jednokierunkową na całej swojej długości, co oznacza, że do Rynku od strony północnej swarzędzanie tą trasą nie dojadą. W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie dodatkowego połączenia ul. Grudzińskiego z ul. Nowy Świat poprzez ul. Górków.

- Reklama -