0.5 C
Swarzędz
niedziela, 29 stycznia 2023

Bezrobocie już nie rośnie?

W listopadzie przyhamowany został – jak wskazują najnowsze statystyki poznańskiego Urzędu Pracy – comiesięczny wzrost liczby bezrobotnych. Czyżby stabilizacja poziomu bezrobocia?

Zobacz także

Od marca – wraz z nastaniem epidemiikoronawirusa- z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu napływały niepokojące informacje o wzroście liczby osób nie posiadających pracy. Co miesiąc przyrost rejestrujących się w poznańskim „pośredniaku” mieszkańców był większy. Dotyczyło to także naszej gminy. Przez pół roku liczba bezrobotnych  swarzędzan niemal się podwoiła. Tym razem, najnowsze dane statystyczne z poznańskiegoPUPu wskazują, że w listopadzie nastąpiła  stabilizacja bezrobocia. Liczba rejestrujących się w Urzędzie Pracy nie wzrosła; co więcej jest mniej więcej taka sama jak w październiku, a w niektórych gminach – w tym i Swarzędzu – nieznacznie niższa niż przed miesiącem. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest prawie 11 tys. mieszkańców, z którychwiększość, bo 6,9 tys. to poznaniacy, a prawie 4 tys. to mieszkańcy  17 gmin powiatu poznańskiego. 

Jak wygląda obecnie sytuacja w naszej gminie? W październiku odnotowaliśmy 551 mieszkańcównaszej gminy (rok temu ta liczba wynosiła 266) nie posiadających pracy, w listopadzie liczba  bezrobotnych spadła do poziomu 525.

Wśród osób bez pracy, większość stanowią kobiety (313), osób do 30 roku życia jest 129, a bezrobotnych swarzędzan powyżej 50 –tki –  115. Spadła też liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W październiku takich osób było 175, a w listopadzie 149. Co ciekawe, zdecydowanie spadła też liczba ofert pracy, które przedstawiono w listopadzie swarzędzanom – to  zaledwie 42 oferty. Mimo tego 65 osób pracę podjęło. Przypomnijmy, że w październiku liczba ofert pracy była prawie czterokrotnie wyższa.

Oferty pracy – gmina Swarzędz (źródło PUP):pracownik produkcji, specjalista ds. plac, operator, zbrojarz, magazynier, specjalista ds. sprzedaży, pedagog specjalny, nauczyciel wspomagający, konstruktor meblowy.

- Reklama -
- Reklama -