poniedziałek, 15 kwietnia 2024
7.3 C
Swarzędz

Nowy tunel w 2023 r.?

Budowa tunelu w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy nabiera coraz bardziej realnych kształtów. O kontrakt na wzniesienie tego obiektu walczą 4 firmy budowlane. - Możliwe, że za niespełna 3 lata, w 2023 roku, będziemy mieli koniec korków w Kobylnicy – mówi burmistrz Marian Szkudlarek.

Zobacz także

- Reklama -

Budowa tunelu pod torami w Kobylnicy to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych naszej gminy na najbliższe lata. Koncepcja tego przedsięwzięcia, przypomnijmy, zakłada przede wszystkim likwidację przejazdu w ul. Swarzędzkiej i budowę 70-metrowego tunelu pod torami kolejowymi kilkaset metrów w kierunku wschodnim od istniejącego przejazdu. Do tunelu prowadzić będzie nowy układ komunikacyjny, w skład którego wejdzie również rondo planowane na skrzyżowaniu ul. Swarzędzkiej i drogi wojewódzkiej nr 194. Tak pomyślane przedsięwzięcie drogowe ma rozładować tworzące się – wskutek często zamkniętych rogatek – korki na ul. Swarzędzkiej, a także w rejonie kolizyjnego skrzyżowania z drogą wojewódzką. – Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów. Duże natężenie ruchu jest również na trasie kolejowej Poznań – Gniezno. Jeżdżą tędy pociągi pasażerskie i towarowe. To sprawia, że rogatki często są zamknięte. A wtedy korkuje się nie tylko ulica Swarzędzka w Kobylnicy, ale również droga wojewódzka z Poznania w kierunku Pobiedzisk. Dzieje się tak, gdy korek kończy się w obrębie skrzyżowania i czekające samochody blokują przejazd pozostałym pojazdom – informuje swarzędzki ratusz. Inwestycja ma zostać zrealizowana przez Swarzędz wspólnie z powiatem poznańskim, który jest inwestorem tego przedsięwzięcia, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Kolej, jak już w międzyczasie informowaliśmy, wyłożyła na to zadanie ponad 20 mln zł, nasza gmina natomiast planuje wydać na ten cel nieco ponad 11 mln zł, przekazując pieniądze powiatowi poznańskiemu w rocznych transzach aż do 2023 r. Ten prowadzi już postępowanie przetargowe w sprawie wyłonienia wykonawcy inwestycji. Przed kilkoma dniami w Zarządzie Dróg Powiatowych w Poznaniu otwarto złożone w przetargu oferty. Jak wynika z publikowanych informacji, o kontrakt na budowę kobylnickiego tunelu ubiegają się 4 przedsiębiorstwa budowlane, które za zrealizowanie inwestycji oczekują – w zależności od oferty – od 30 do nawet 49 mln zł. To spora rozpiętość finansowa, a budżet, jakim dysponuje powiat poznański w kontekście tego zadania wynosi ok. 44,5 mln zł. Jak jednak informuje swarzędzki UMiG, niewykluczone że umowa na realizację inwestycji w tzw. systemie „projektuj i buduj” (nowoczesny i coraz popularniejszy system realizacji inwestycji budowlanych) zostanie podpisana już w przyszłym miesiącu.– Jeśli tak się stanie, to za niespełna 3 lata, w 2023 roku, będziemy mieli koniec korków w Kobylnicy – mówi, cytowany przez oficjalną stronę miasta, burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek.Będąc jedną z największych gmin, z 50 tysiącami mieszkańców, musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. Niektóre zadania przerastają jednak możliwości budżetu gminy. Duża inwestycja drogowa w Kobylnicy jest przykładem, że dzięki dobrej współpracy Swarzędza z innymi zainteresowanymi podmiotami zyskujemy szansę na szybszą realizację zamierzeń – podkreśla dalej gospodarz naszej gminy, dodając jednocześnie, że zorganizowanie w Kobylnicy zupełnie nowego układu komunikacyjnego wpłynie zarówno na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w tym rejonie gminy, jak i na czas dojazdu do Poznania i okolicznych miejscowości. Póki co, nie wiadomo kiedy dokładnie miałyby rozpocząć się prace budowlane w rejonie ul. Swarzędzkiej. Do tematu jednak z pewnością będziemy wracać w miarę pojawiania się nowych informacji.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -