10.2 C
Swarzędz
sobota, 23 października 2021

Kto będzie szczepił swarzędzan?

Do 11 grudnia szpitale, przychodnie i placówki medyczne mogły zgłaszać się do udziału w programie szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Jak udało nam się ustalić cztery podmioty medyczne z naszej gminy: Przychodnia Diagter (ul. Piaski), Przychodnie Certus (ul. Poznańska i os. Raczyńskiego), Multi-Medic (ul. Cieszkowskiego) oraz DarMedicum (ul. Tysiąclecia) są chętne, by zaszczepić mieszkańców naszej gminy.

Zobacz także

Spółdzielcy z podwyżkami

Śmierć na Plantach

100 lat Pani Franciszki!

Porzucił auto i zbiegł

Placówki medyczne do 11 grudnia mogły zgłosić chęć udziału w akcji szczepienia  przeciwko koronawirusowi. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, do  wielkopolskiego NFZu zgłosiły się cztery podmioty z naszej gminy. Które?  NFZ na razie nie informujejakie to placówki. W rozmowie z „TS” swój udział w programie szczepień potwierdziła dr Dorota Kapczyńska-  Woźniak, prezes spółki Diagter.- Przychodnia Diagterzgłosiłasię do programu. Szczepienia będą się odbywać w naszej placówce na ul. Piaski – wyjaśnia szefowaDiagtera. Chęć udziału w akcji szczepienia mieszkańców przeciwko koronawirusowi potwierdziła także Przychodnia Certus i jej kierownik dr Klaudiusz Ziomek oraz Przychodnia Multi-Medic z ul. Cieszkowskiego. Także Przychodnia DarMedicum z ul. Tysiąclecia   chce szczepić swarzędzan. – Otrzymaliśmy już zgodę z NFZ. – potwierdza dr Martyna Darwish z DarMedicum.

– W Wielkopolsce mamy 226 gmin, w większości z nich udało się zapewnić mieszkańcom dostęp do szczepień. Do pierwszego naboru zgłosiło się w sumie w Wielkopolsce 529 zespołów, które są w stanie wykonać prawie 63 tysiące szczepień tygodniowo. W całej Wielkopolsce mamy ok. 3,5 miliona mieszkańców, te gminy, które pozostały „białymi plamami” są zamieszkane łącznie przez 380 tys., mieszkańców. Mamy nadzieję, że i tam uda się zabezpieczyć dostęp do szczepień – wyjaśniaMarta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowyWielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W naszej gminie nie trzeba przeprowadzać naboru uzupełniającego, wszystko wskazuje więc, że swarzędzanie będą mieli dostęp do szczepień na miejscu, w naszych swarzędzkich placówkach i nie będą musieli jeździć np. do Poznania czy sąsiedniej gminy.Czekamy na ostateczne potwierdzenie liczby placówek medycznych z naszej gminy, które będą brały udział w Narodowym Programie Szczepień.

Przypomnijmy, że akcja szczepień przeciwko koronawirusowi rozpoczęła się w minioną niedzielę, 27 grudnia. W pierwszej kolejności zostanie zaszczepiony personel medyczny – to tzw. etap 0.W kolejnym etapie (I) zostaną zaszczepieni pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele. W II etapie szczepione będą osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia. W III etapie zostaną zaszczepione pozostałe osoby powyżej 18 roku życia (do 60 roku życia), które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup.

- Reklama -
- Reklama -

Podział punktów w Kostrzynie

Bezpłatnie przeciwko grypie

100 lat Pani Franciszki!

Spółdzielcy z podwyżkami

- Reklama -