2020 – jaki był?

2020 rok nie należał do najlepszych. Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa, która w kwietniu dotarła do Swarzędza, na nowo określając naszą codzienną rzeczywistość – od spraw zawodowych, po prywatne. Także i w samym mieście życie toczyło się inaczej niż zazwyczaj: nie odbywały się imprezy kulturalne, odwoływano spotkania, festiwale, czasowo wstrzymane zostały miejskie inwestycje. Koronawirus dał się we znaki wszystkim. Co jednak – obok pandemii - zapamiętamy z 2020 r.? Poniżej – w telegraficznym skrócie – prezentujemy najważniejsze naszym zdaniem sprawy, które opisaliśmy w 45 ubiegłorocznych wydaniach „TS”.

Styczeń:

Styczeń to WOŚP i rekordowe 345 tys. zł zebrane w Swarzędzu podczas 28. finału. Na początku roku zmarł nagle Piotr Choryński, radny trzech kadencji i przewodniczący Rady Miejskiej w latach 2006–2010. W tym samym czasie pisaliśmy też o brutalnym mordzie, do którego doszło w podswarzędzkim Gowarzewie: 23-latek zaatakował siekierą swojego 32-letniego sąsiada. Mężczyzna zmarł w szpitalu, a sprawcę zatrzymano jeszcze tego samego dnia. W styczniu głośno zrobiło się także o zatrzymaniu przez policję ekshibicjonisty, który obnażył się na przystanku autobusowym w Gruszczynie. Zatrzymany okazał się mieszkańcem Pobiedzisk.

Luty:

Luty był kolejnym miesiącem obfitującym w wydarzenia kryminalne: zatrzymano dilera narkotyków z niezłym, 4-kilogramowym arsenałem (w Bogucinie), odkryto też zwłoki starszego mężczyzny w rabowickim, przydrożnym rowie. Początek roku przyniósł też pożegnanie – po 17 latach pracy w naszej gminie na zasłużoną emeryturę przeszedł wiceszef swarzędzkich policjantów – nadkomisarz Piotr Borowiak. Nowym zastępcą komendanta zostanie w kwietniu komisarz Łukasz Witwicki. W tym samym czasie zakończona została budowa domu tebeesowskiego przy ul. Wrzesińskiej. Klucze do lokali miasto przekaże oczekującym mieszkańcom wiosną. Bożena Szydłowska, Stanisław Kalemba oraz ks. Przemysław Kompf decyzją Rady Miejskiej zostali uhonorowani tytułem „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz”.

Marzec:

W kraju pojawił się pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem z Wuhan, po tygodniu pierwszy odnotowano w Poznaniu. Swarzędzanie zaczęli przygotowywać się na pandemię. Z aptek poznikały maseczki ochronne, płyny do dezynfekcji, leki przeciwirusowe i przeciwbólowe. 20 marca na terenie Polski wprowadzono stan epidemii i kolejne obostrzenia. Swarzędz, podobnie jak inne miejscowości w kraju, zamarł… Na ulice naszej gminy wyjechały pojazdy, z których przez głośniki nadawane były komunikaty o aktualnej sytuacji i obowiązujących zaleceniach związanych z pandemią koronawirusa. Przychodnie rozpoczęły przyjęcia pacjentów przez telefon, burmistrz nadawał codziennie komunikaty w internecie o sytuacji epidemiologicznej, a gmina rozdała seniorów 9 tys. maseczek ochronnych.

Kwiecień:

Koronawirus dotarł do naszej gminy. Wśród mieszkańców wykryto dwa przypadki zakażenia tym patogenem. W kwietniu odnotujemy jeszcze dwa kolejne przypadki zakażeń wśród mieszkańców. Wirus spowodował też olbrzymi spadek dochodów Swarzędza m.in. z podatków. Tylko w marcu budżet gminy stracił ok. 2,5 mln zł., a łącznie do gminnej kasy może nie wpłynąć nawet 45 mln zł. Miasto, mimo trudnej sytuacji finansowej, uruchomiło tzw. swarzędzką tarczę antykryzysową skierowaną do lokalnych przedsiębiorców. Z poznańskiego pośredniaka zaczynają napływać niepokojące informacje o wzroście bezrobocia wśród mieszkańców gminy. W kwietniu pożegnaliśmy Krystynę Łybacką – byłą minister edukacji, europosłankę i posłankę na Sejm w latach 1991–2014, wieloletnią mieszkankę naszej gminy.

Maj:

Liczba zakażonych koronawirusem w naszej gminie wzrosła do 8. Zlikwidowany został punkt podawczy poznańskiej skarbówki znajdujący się w gminnym budynku przy ul. Poznańskiej. Izba Skarbowa w Poznaniu nie chciała utrzymywać placówki, w której składana jest coraz mniejsza ilość dokumentów. W tym samym miesiącu gmina obchodziła 30. rocznicę wyborów samorządowych 1990 r., czyli Dzień Samorządu Terytorialnego. W maju odszedł Henryk Brodziszewski, były radny i społecznik.

Czerwiec:

Liczba zakażonych: 10. Swarzędz stał się w tym czasie miejscem odwiedzin: gminę wizytował premier Mateusz Morawiecki, a także kandydat na prezedenta RP, Rafał Trzaskowski. W czerwcu interesowaliśmy się również głośną sprawą zatrzymania w Poznaniu i Swarzędzu członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT i ukrywaniem pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Chodziło tutaj o kwotę 37 mln zł. Rada Miejska natomiast jednogłośnie udzieliła absolutorium burmistrzowi za wykonanie budżetu za 2019 rok. W czerwcu pożegnaliśmy kolejnego byłego samorządowca – Barbarę Brodowską – Właźlińską, radną dwóch kadencji i przewodniczącą Rady Miejskiej w latach 1994-1998.

Lipiec – sierpień:

Liczba zakażonych: 21. II tura wyborów prezydenckich, która odbyła się w połowie lipca przyniosła rekordową frekwencję w gminie – 76,62%! W wakacje pisaliśmy też o horrorze na przejeździe kolejowym w Paczkowie, gdzie ruch przez pewien czas odbywał się bez rogatek i sygnalizacji świetlnej. Latem spłonęła też kamienica przy ul. Wiankowej. Ta sama, w której w marcu 2019 roku zginął – podczas pożaru – starszy mężczyzna. W sierpniu kilka łamów poświęciliśmy też piromanowi terroryzującemu swarzędzkie osiedla. Młody mężczyzna, którego ostatecznie zatrzymała swarzędzka policja odpowiedzialny był za serię podpaleń altan śmietnikowych. Z kolei na ul. Poznańskiej doszło do poważnego karambolu z udziałem czterech samochodów, którymi podróżowało siedem osób. Latem zakończyła się również gruntowna modernizacja bazy transportowej w Garbach.

Wrzesień:

Liczba zakażonych: 61. Odnotowaliśmy wówczas pierwszą ofiarę koronawirusa w naszej gminie. W poznańskim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej zmarła 83 – letnia kobieta. Końcówka lata przyniosła też poważne problemy śmieciowe. Nowa firma odbierająca odpady nie miała udanego debiutu w naszej gminie. Liczne opóźnienia w ich odbiorze oraz brak dostarczonych harmonogramów mocno zirytował swarzędzan. We wrześniu uroczyście oddano też do użytku porządnie rozbudowaną i zmodernizowaną SP nr 2 przy ul. Polnej. Głośno w tym czasie zrobiło się również o śmierci 30-letniej policjantki ze Swarzędza oraz jej 9-letniego syna.

Październik:

Liczba zakażonych: 158. Zmarła druga zakażona osoba. Bardzo często pisaliśmy w tym czasie o przypadkach koronawirusa w placówkach oświatowych (w październiku i listopadzie przejdą na nauczanie zdalne). Jesienią pojawiły się również informacje o rozbiciu przez policję zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się magazynowaniem niebezpiecznych, toksycznych substancji. Odpady były składowane m.in. w Janikowie. Jesienią żyliśmy też Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, spowodowanym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Kilka akcji protestacyjnych odbyło się m.in. na swarzędzkim Rynku. Odnotowaliśmy też znaczący wzrost bezrobocia. Pracy wówczas nie miało 551 mieszkańców naszej gminy. To wzrost o 80% w porównaniu do marca.

Listopad:

Liczba mieszkańców zakażonych SARSCov-2 w naszej gminie gwałtownie rośnie. 20 listopada mieliśmy już 1442 przypadki, z czego 1318 to przypadki tzw. aktywne. Niestety, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu – podobnie jak inne powiatowe sanepidy – otrzymała odgórny zakaz ujawniania danych o liczbie zakażeń w poszczególnych gminach. Wówczas po raz ostatni informowaliśmy o tym jak wygląda sytuacja epidemiczna w Swarzędzu i sołectwach. Od początku pandemii, według ówczesnego stanu, z powodu koronawirusa zmarło 5 osób z naszej gminy. Wzburzenie wielu mieszkańców, a także handlowców wywołała w listopadzie również decyzja premiera o zamknięciu cmentarzy w okresie Święta Zmarłych. Swarzędzanie zapalali znicze i zostawiali kwiaty pod bramami nekropolii. W tym samym czasie informowaliśmy również o uruchomieniu w gminie punktu wymazowego pod kątem koronawirusa.

Grudzień:

W grudniu okazało się, że miasto w 2021 r. będzie miało rekordowy – bo prawie 350-milionowy – budżet. Pod koniec roku sporo uwagi poświęciliśmy też podwyżkom śmieciowym, które właśnie weszły w życie, planowanej przez miasto rozbudowie SP nr 1 w Zalasewie, a także trwającemu już remontowi dworca w Kobylnicy. Informowaliśmy też o ogłoszonym przez Zarząd Dróg Powiatowych przetargu na budowę bardzo oczekiwanego przez mieszkańców tunelu w Kobylnicy. O kontrakt na wykonanie tej inwestycji ubiegają się 4 przedsiębiorstwa budowlane, szacuje się, że obiekt będzie gotowy w 2023 r.

Oby za rok dane nam było pisać tylko o pozytywnych wydarzeniach.

- Reklama -