3.5 C
Swarzędz
wtorek, 31 stycznia 2023

Gmina nie ma czym oddychać

Praktycznie w każdej części gminy od kilkunastu dni, w związku z niskimi temperaturami, przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza. Rekordowe okazały się jednak pomiary, w poprzednim tygodniu gdzie wskazania dopuszczalnych stężeń substancji „smogowych” w powietrzu zostały przekroczone o kilkaset procent, w dwóch miejscach nawet o 1000%! Nie jesteśmy jednak odosobnieni, cała aglomeracja poznańska przekracza wielokrotnie dopuszczalne normy, a stolica Polski jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie.

Zobacz także

Noce w poprzednim tygodniu była jednymi z najmroźniejszych od dawna. Termometry w całej gminie pokazywały mniej niż -10 st. C. Zaczęliśmy mocniej palić w piecach, a to odbiło się na jakości powietrza. W ubiegły poniedziałek rano i przed południem praktycznie w każdej części miasta oraz w sołectwach odnotowano wielokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm smogu. Jak poinformował wówczas portal czysty-swarzedz.pl zamieszczający na swojej stronie pomiary od trzech najpopularniejszych producentów czujników oraz z prywatnych urządzeń, najgorsze powietrze w tym czasie lokalne wskaźniki zdiagnozowały przy ul. Słowackiego w Swarzędzu, gdzie dopuszczalne, a nawet alarmowe stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 (główne składniki smogu powodowane m.in. przez spaliny oraz domowe kotłownie) zostały przekroczone o 1140%! Podobne wartości stwierdzono też przy ul. Traugutta, gdzie urządzenia pomiarowe poinformowały o przekroczeniu norm o 1000%. Ale bardzo trudna sytuacja smogowa była także w innych częściach gminy: w Kobylnicy poziom zanieczyszczeń powietrza wyniósł wówczas 600% normy, w Gruszczynie przy ul. Katarzyńskiej 700%, przy Swarzędzkiej 490%, w Gortatowie na ul. Darniowej 500% normy, w Zalasewie przy ul. Planetarnej 580%, niewiele mniejsze przekroczenie dopuszczalnego poziomu odnotowano także przy ul. Kórnickiej (540%), w Paczkowie przy ul. Sokolnickiej (500%), czy w Rabowicach przy ul. Bukowej (460%). Trudno oddychało się także w samym mieście: przy ul. Kwaśniewskiego normy pyłów zostały przekroczone o 670%, na os. Kościuszkowców wskazania czujników pokazały stan przekraczający normę o 570%, podobnie na os. Czwartaków (540%). Z kolei na ul. Zamkowej – w zależności od miejsca pomiaru – wskaźniki pokazywały przekroczenie norm na poziomie od 360 do 670%. 500% normy zanotowała natomiast ul. Strzelecka, 690% Polna, Rabowicka 340%, a na os. Mielżyńskiego normy zostały przekroczone o 380%. Takie wartości są już bardzo niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców.  – Drobiny zanieczyszczeń są bardzo szkodliwe. głównie dlatego, że są takie małe. Wraz z powietrzem dostają się do płuc i tam mogą dochodzić nawet do najdalszych zakamarków, z czasem uszkadzając delikatne tkanki i powodując choroby układu oddechowego – astmę, POCHP oraz nowotwory – podaje na swojej stronie internetowej Swarzędzka Inicjatywa Antysmogowa SMOG-Stop. Pyły niekorzystnie wpływają również na układ krwionośny oraz nerwowy. – Efekty oddychania pyłem można poczuć już po kilku godzinach przebywania w zanieczyszczonej okolicy. Bóle głowy, suchość w gardle, kaszel, osłabienie – to mogą być skutki niezdrowego powietrza – informuje dalej Swarzędzka Inicjatywa Antysmogowa. Co robić jeśli czujniki pokazują tak niebezpieczne wartości? Lepiej wówczas nie wietrzyć mieszkania, zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz oraz ze spacerów, warto też zaopatrzyć się w maskę antysmogową. Aktualnie w naszej gminie, obok 13 czujników firmy Syngeos należacych do gminy, pracują 4 czujniki firmy Airly oraz 6 społecznych czujników (SmogTok, Luftdatem, CzystySwarzędz). Jakość swarzędzkiego powietrza można monitorować np. na stronie www.smogstop.infoswarzedz.pl w zakładce „Pomiary” lub za pomocą aplikacji mobilnej Kanarek i Airly. Odnotujmy też, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), średniodobowa norma dla stężenia pyłu PM10 nie może przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny, a pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześcienny. Dla porównania, w naszej gminie te wartości oscylują ostatnio między 200-450 mikrogramów dla pyłu PM10 i od 110-319 mikrogramów dla PM2,5.

- Reklama -
- Reklama -