czwartek, 28 września 2023
22.1 C
Swarzędz

Swarzędzkie pustostany bez bezdomnych?

Jak informuje swarzędzki Ośrodek Pomocy Społecznej, w tej chwili w pustostanach na terenie gminy nie przebywają osoby bezdomne. W ciągu ubiegłego roku ze skierowania do Schroniska Dla Osób Bezdomnych skorzystało w Swarzędzu 30 osób.

Zobacz także

- Reklama -

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o osobach bezdomnych w naszej gminie w kontekście zimy. Jak poinformowali nas wówczas strażnicy miejscy, sytuacja jest pod kontrolą, bo na terenie Swarzędza i jego sołectw przebywają aktualnie tylko 2 osoby bezdomne, które nie oczekują pomocy służb. Informacje te potwierdził także Ośrodek Pomocy Społecznej, który nadzoruje tego typu sprawy w naszej gminie: – Pracownicy socjalni OPS w Swarzędzu wspólnie z pracownikami SM w Swarzędzu na bieżąco monitorują miejsca, gdzie mogłyby przebywać osoby bezdomne. Aktualnie na terenie gminy nie ma osób bezdomnych, które przebywałyby w pustostanach – mówi Karolina Olkiewicz-Różalska z OPS. I jak dodaje, z pomocy OPS w 2020 r. skorzystało 30 osób: – Gmina Swarzędz oferuje pomoc osobom bezdomnym w formie skierowania do Schroniska dla Osób Bezdomnych, z czego w 2020 r. skorzystało 30 osób. Aktualnie osoby bezdomne kierowane są do Schronisk znajdujących się na terenie miasta Poznania, w Gościejewie, Zielińcu i Rożnowicach. Ww. osoby mogą skorzystać również z pomocy w formie zasiłków celowych z przeznaczeniem na zakup leków, żywności, odzieży, obuwia, środków czystości czy artykułów higienicznych; zasiłków stałych, okresowych czy ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto ww. osoby mogą korzystać z pomocy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Swarzędzu, os. Kościuszkowców 26, gdzie mogą codziennie od poniedziałku do piątku otrzymać chleb – podkreśla pracownica OPS. – Osoby bezdomne mogą również skorzystać z noclegu w Noclegowni lub Ogrzewalni znajdujących się w Poznaniu, usług sanitarnych, opieki pielęgniarskiej oferowanych przez punkty wsparcia działające przy Schroniskach, z punktów wydawania żywności i odzieży, a także z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, terapeutycznej – wyjaśnia przedstawicielka Ośrodka. Warto jednak żebyśmy i my sami, tak po ludzku, zwrócili uwagę na tych, którzy o tej porze szczególnie mogą potrzebować wsparcia. Zwłaszcza, że zima przecież nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dlatego przypominamy, że prośbę o interwencję w sprawach osób bezdomnych skierować można do Straży Miejskiej (tel. (61) 65-10-986), na Policję (tel. 61 841 48 00 ) oraz do Ośrodka Pomocy Społecznej (tel. 61 651 26 50), czy miejscowego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (tel. 506 067 287).

- Reklama -
- Reklama -