17.4 C
Swarzędz
piątek, 7 października 2022

Na COVID-19 zmarło 52 mieszkańców

Od marca 2020 roku do chwili obecnej, koronawirusem zakaziło się – według oficjalnych statystyk - ponad 3,6 tys. swarzędzan; 52 osoby - niestety - zmarły.

Zobacz także

Rok walki z pandemią

4 marca minął rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Pacjentem „zero” był mieszkaniec województwa lubuskiego, który przyjechał z Niemiec. Kilka dni później w naszym kraju odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek; zmarłą była 56 – letnia mieszkanka podpoznańskich Czapur, hospitalizowana w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Od  początku epidemii SARS–CoV-2 do chwili obecnej potwierdzono w Polsce u ponad 1,9 mln osób, z których ponad 48 tys. zmarło.

Epidemia w Swarzędzu

Na terenie naszej gminy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano pod koniec marca 2020 roku. Zachorował wówczas ratownik medyczny, który trafił do szpitala. Po kilkunastu dniach potwierdzono kolejne przypadki zakażeń, w większości były to osoby, związane ze służbą zdrowia. W maju mieliśmy już łącznie 8 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, a w połowie lipca kilkanaście. Niestety, znaczny przyrost rozpoczął się jesienią, podczas 2. fali koronawirusa, kiedy liczba codziennie notowanych zakażeń wzrosła do ok. 50 przypadków. 20 listopada  w naszej gminie  było aż 1318  tzw. aktywnych przypadków. W końcówce listopada mieliśmy ok. 1,5 tys. przypadków zakażeń. Potem dane statystyczne dotyczące gmin nie były ujawniane.

Na koniec grudnia – 36 zgonów

Jak wyglądały statystyki naszej gminy na koniec grudnia? Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu odnotowała łącznie (od marca do grudnia 2020) ponad 2,4 tys. potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 i 35 zgonów, z których zdecydowana większość przypadła na końcówkę listopada i grudzień. Od marca do grudnia ub. roku na kwarantannie przebywało łącznie ponad 7,7 tys. mieszkańców Swarzędza i podswarzędzkich sołectw.

Aktywnych przypadków mamy 281

Od stycznia br. do połowy marca, a więc przez 2,5 miesiąca nowego roku, w naszej gminie koronawirusem zakaziło się ponad 1,1 tysiąca mieszkańców, z czego 17 osób – niestety – zmarło. Od początku roku na kwarantannie przebywało już ponad 3,2 tys. osób, z czego obecnie to 595 osób. W świetle najnowszych danych (stan na 9 marca) mamy w naszej gminie 281 tzw. aktywnych przypadków SARS–CoV-2, czyli mieszkańców, którzy mogą zakażać.

52 zgony w ciągu 12 miesięcy

Minęło 12 miesięcy walki z koronawirusem. W tym czasie SARS–CoV-2 zakażonych zostało łącznie 3.637 mieszkańców naszej gminy, z czego aż 52 osoby zmarły. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest zapewne – jak wskazują fachowcy – czterokrotnie  wyższa. Wiele więc wskazuje na to, że zakażenie przeszło grubo ponad 10-12 tys. swarzędzan. Co niepokojące w ostatnim czasie w Swarzędzu choruje coraz więcej osób młodych, 30-latków i 40–latków. Część z nich przechodzi zakażenie bardzo ciężko, nierzadko trafiając do szpitala i pod respirator.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -