16.2 C
Swarzędz
poniedziałek, 27 września 2021

Gdzie w czasie świąt szukać pomocy medycznej?

Chorowanie w święta nigdy nie jest przyjemne, tym bardziej, kiedy nasz kraj zmaga się z kolejną falą pandemii koronawirusa, a w naszej gminie mamy prawie 800 aktywnych przypadków SARS- COV-2 i ponad 1,2 tys. mieszkańców na kwarantannie. Gdzie zatem w czasie świąt szukać pomocy medycznej?

Zobacz także

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W dni wolne od pracy są one czynne przez całą dobę. – W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u swojego pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający SARS-CoV-2 – podkreśla wielkopolski oddział NFZ.

Przypominamy, że w naszej gminy usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pełni Przychodnia Gaudium w Zalasewie: ul. Serdeczna 21G/U1, 62-020, tel. 61 307 7307.

Pamiętaj! W ramach podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i święta nie obowiązuje rejonizacja, jeśli wybieramy się sami do placówki. Pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej w dowolnym miejscu, w każdej z placówek, która podpisała z NFZ umowę na leczenie pacjentów w tym zakresie świadczeń. Natomiast jeśli zamawiamy wizytę do domu (wieczorynki realizują także – w razie potrzeby – wizyty domowe) – dzwonimy do placówki, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Podejrzewasz koronawirusa?

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, możesz skorzystać z nowej ścieżki zlecenia testów w kierunku COVID-19 – internetowego formularza dostępnego na stroniegov.pl/dom.

Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u swojego pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający SARS-CoV-2.

Gdzie wykonać test?

Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w jednym z punktów pobrań wymazów. W województwie wielkopolskim są 44 punkty wymazowe. Są one czynne również w okresie Świąt Wielkanocnych.

Przypominamy! W naszej gminie – także w Święta Wielkanocne – punkt wymazowy działa przy Ośrodku Kultury, MS MEDIK NZOZ, ul. Poznańska 14, tel. 880 971 109, czynny codziennie w godz. 8.00-13.00.

Pozostałe punkty w Poznaniu i Wielkopolsce dostępne są na stronie nfz-poznan.pl.

Gdzie na SOR?

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Ważne! Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinieneś zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub IP.

Czynne w święta SORy:

 1. Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Poznań-Jeżyce, ul. Juraszów 7/19 tel. 61 821 23 64
 2. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym SPZOZ z siedzibą w Poznaniu, ul. Szwajcarska 3 tel. 61 873 93 46
 3. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym SPZOZ z siedzibą w Poznaniu, ul. Szwajcarska 3 tel. 61 873 93 46
 4. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym SPZOZ z siedzibą w Poznaniu, ul. Szwajcarska 3 tel. 61 873 93 46

Czynne w święta izby przyjęć w Poznaniu:

 1. Szpital Kliniczny Im. Heliodora Święcickiego Poznań-Grunwald, ul.Przybyszewskiego 49, tel.  61 869 17 34
 2. Szpital Kliniczny Im. Heliodora Święcickiego  Poznań, ul. Grunwaldzka 16/18, tel. 61 854 78 04
 3. Ginekologiczno – Położniczy Szpital Kliniczny Poznań-Jeżyce, Poznań ul. Polna 33, tel.  61 841 92 25
 4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poznań-Jeżyce Poznań, ul. Dojazd 34, tel. 61 846 46 41
 5. Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera, Poznań, ul. Szpitalna 27/33, tel. 61 849 12 00
 6. Szpital Miejski im. Franciszka Raszei Poznań-Jeżyce, ul. Mickiewicza 2, tel. 61 848 10 11 W.343 wew.214 lub 334
 7. Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką I Dzieckiem w Poznaniu, ul. B. Krysiewicza 7/8, tel. 61 850 62 60

Kiedy dzwonić po pogotowie ratunkowe?

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Ważne! Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

W czasie świąt działa Telefoniczna Informacja Pacjenta

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.

Zadzwoń pod bezpłatny i całodobowy numer infolinii NFZ: 800 190 590

- Reklama -
- Reklama -

Aktualności

- Reklama -