czwartek, 13 czerwca 2024
11.8 C
Swarzędz

W gminie jest bezpieczniej?

Wzrost wykrywalności przestępstw i mniej wypadków na swarzędzkich drogach – tak w ogólnym skrócie można podsumować policyjne statystyki za 2020 r. na terenie naszej gminy. Niestety, wzrosła – znowu – kradzież aut.

Zobacz także

- Reklama -

Wykrywalność przestępstw w górę

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy statystyki policyjne za ubiegły rok. Wynika z nich, że z roku na rok swarzędzcy stróże prawa notują coraz wyższą wykrywalność przestępstw ogólnych oraz w 7 najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach, czyli dotyczących kradzieży, kradzieży z włamaniem, bójki, pobić, rozbojów, uszkodzeń mienia, czy kradzieży pojazdów. Ogólny wskaźnik wykrywalności, czyli spraw, które stróżom prawa udało się rozwiązać wyniósł w ubiegłym roku 55,8%, a to oznacza, że nasi śledczy pozytywnie zamykali częściej niż co drugą sprawę, która trafiła na komisariat przy Grudzińskiego. Z kolei współczynnik dotyczący wykrywalności we wspomnianych 7 kategoriach wyniósł 29,2%  (wynik lepszy o 0,8 w stosunku do 2019 r.). Nieco gorzej wyglądają natomiast dane dotyczące wykrywalności przestępstw kryminalnych, w których miejscowi policjanci odnotowali nieco niższą skuteczność (współczynnik 43%, przed rokiem 44,1%). – Co prawda odnotowaliśmy nieznaczny spadek jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw kryminalnych, ale jednocześnie piąty rok z rzędu możemy pochwalić się coraz większą skutecznością w zakresie przestępstw ogólnych, a także w 7 najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach – pokreślał komisarz Eugeniusz Sierański, komendant Komisariatu Policji w Swarzędzu.

Rośnie kradzież pojazdów

Jak jednocześnie zaznaczył, w naszej gminie – w stosunku do 2019 r. – wzrosła kradzież pojazdów: z 28 w 2019 r. do 38 w roku 2020. To wyraźna tendencja, bo w 2018 r. były to 34 pojazdy, czyli o 6 więcej niż w roku 2017 i był to pierwszy wzrost w tej kategorii od 2015 r. kiedy to odnotowano rekordową w naszej gminie kradzież 61 pojazdów. W kolejnych dwóch latach policjanci zaczęli mówić o tendencji spadkowej, bo w 2016 skradziono o połowę mniej aut, a w roku 2017 poniżej 30 sztuk. Aktualnie trend zdaje się odwracać. Niestety, wykrywalność tego typu przestępstw wciąż pozostawia wiele do życzenia, bo w ubiegłym roku kształtowała się na niskim poziomie 5,7% (w 2019 r. ten współczynnik wyniósł 6,7%), co oznacza, że policjantom udało się ustalić sprawców raptem kilku kradzieży pojazdów. Jak jednak przyznają stróże prawa, jest to bardzo trudna kategoria do wykrycia z racji tego, że taką przestępczością z reguły zajmują się zorganizowane grupy, a ich ściganiem większe jednostki: miejskie i wojewódzkie. – Chciałbym jednak zaznaczyć, że w ubiegłym roku byliśmy jedyną jednostką w powiecie, która odnotowała wykrywalność w tej kategorii przestępstw. Wśród kradzionych pojazdów wyraźnie przodują marki francuskie oraz koreańskie – wyjaśniał szef stróżów prawa.

Mniej wypadków, ale sporo nietrzeźwych

Lepiej niż rok temu wypadają natomiast statystyki związane z bezpieczeństwem na swarzędzkich drogach. W ubiegłym roku na terenie gminy doszło do 43 wypadków (o 16 mniej niż rok wcześniej) oraz 560 kolizji drogowych (52 mniej niż w 2019 r.). W zdarzeniach tych rannych zostało 49 osób (w 2019 r. 78 osób), a 1 osoba zginęła (podobnie jak przed rokiem). – Na obniżenie tych wskaźników wpłynęły przede wszystkim dwa czynniki: pandemia koronawirusa, która spowodowała, że ludzie jednak przemieszczali się rzadziej, zwłaszcza w marcu i kwietniu, a także wyższa aktywność kolegów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Tylko w ciągu 3 miesięcy ubiegłego roku nałożyliśmy wspólnie z poznańską drogówką 2 tys. mandatów karnych dotyczących  wykroczeń w ruchu drogowym – relacjonował komisarz Sierański. Z informacji przekazywanych przez funkcjonariuszy wynika niestety, że wciąż na wysokim poziomie utrzymuje się liczba osób wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu. W 2020 r. spożycie napojów wyskokowych udowodniono 79 kierującym. To wynik podobny do tego z 2019 r., kiedy to policjanci zatrzymali 78 kierowców znajdujących się w stanie wskazującym. Łącznie na tzw. gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 196 osób. To o 56 delikwentów więcej niż rok wcześniej.

- Reklama -
- Reklama -