niedziela, 16 czerwca 2024
23.3 C
Swarzędz

Ścieżką z Zalasewa do stacji kolejowej

Jeszcze w tym roku Zalasewo zyska wygodne połączenie rowerowe ze stacją kolejową w Swarzędzu. Miasto otrzymało właśnie spore dofinansowanie z UE na realizację tego przedsięwzięcia.

Zobacz także

- Reklama -

Od kilku dobrych lat nasza gmina mocno stawia na niskoemisyjne rozwiązania w zakresie transportu zbiorowego, zachęcając swarzędzan do korzystania z oferowanych przez niego udogodnień. Z tego też względu w gminie powstały węzły przesiadkowe, zakupiono ekologiczne autobusy, rozbudowywane są też systemy ścieżek rowerowych, którymi wygodnie można dotrzeć do stacji kolejowych i swobodnie, bez stania w korkach, podróżować po całej aglomeracji. Jedną z najnowszych tego typu inwestycji ma być ścieżka rowerowa, łącząca Zalasewo z dworcem PKP w Swarzędzu. Planowana trasa rowerowa o długości ok. 1 km ma mieć swój początek na ul. Rivoliego w Zalasewie i prowadzić przez ul. Mokrą, Planetarną, Kupiecką, Rolną, Tysiąclecia, Fredry, Konopnickiej i Łąkową aż do węzła przesiadkowego w Swarzędzu. Na trasie pojawią się dodatkowo 4 parkingi dla rowerów na 231 stanowisk postojowych, 17 punktów świetlnych typu LED oraz mała architektura (m.in. podpórki dla rowerów i stacje napraw). Przed kilkoma dniami ratusz poinformował, że zalasewskiej inwestycji zostało przyznane dofinansowanie z budżetu UE: – W zakończonym w marcu br. konkursie na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej zadań związanych z wspieraniem strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania, Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu Gminie Swarzędz dofinansowania na przedsięwzięcie pt. „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz – system tras rowerowych wraz z infrastrukturą – etap II” – czytamy na stronie internetowej magistratu. Dofinansowanie ma wynieść 1,15 mln zł, przy całkowitej wartości inwestycji szacowanej na 1,37 mln zł. Budowa ścieżki w Zalasewie to kolejny etap zakończonego w 2018 przedsięwzięcia związanego z budową ścieżki rowerowej nad Jeziorem Swarzędzkim. Trakt rowerowy ma być gotowy w IV kwartale tego roku i będzie wykonywany jako część większej inwestycji polegającej na gruntownej przebudowie ul. Rivoliego, Mokrej i Agrestowej w Zalasewie, na którą miasto przeznaczyło ponad 5 mln zł. Całość wykona – wyłoniona w przetargu – swarzędzka firma  Budownictwo Drogowe KRUG.

Z ostatniej chwili:

Jak informuje ratusz, 6 kwietnia rozpoczną się prace związane z budową trasy rowerowej na ul. Tysiąclecia na odcinku od ul. Fredry do ul. Rolnej, która ma stanowić ważną część ścieżki z Zalasewa. – Prace będą polegały na rozbiórce istniejącego chodnika po stronie północnej ul. Tysiąclecia na ww. odcinku i budowie ścieżki pieszorowerowej. Mogą wystąpić miejscowe zwężenia jezdni, ale nie przewiduje się wyłączenia jezdni z ruchu publicznego – informuje UMiG. Na przebudowywanym terenie zostaną wytyczone tymczasowe przejścia dla pieszych oraz tymczasowe dojścia do posesji. – Prosimy o baczne zwracanie uwagi na obowiązujące oznakowanie, stosowanie się do poleceń wydawanych przez pracowników budowlanych na terenie budowy i zachowanie szczególnej ostrożności – apeluje gmina.

- Reklama -
- Reklama -