Swarzędz chce masowo szczepić mieszkańców!

Prawdopodobnie już w najbliższym tygodniu ruszą w Swarzędzu zapisy na tzw. masowe szczepienia. Gmina chce w tym celu uruchomić dwa punkty szczepień: w hali SCSiR przy Św. Marcinie oraz w świetlicy na os. Mielżyńskiego. – Wiele zależy od terminowych dostaw szczepionek, ale szacujemy, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaszczepimy wszystkich chętnych mieszkańców naszej gminy – podkreśla wiceburmistrz Tomasz Zwoliński.

- Reklama -

W najbliższym czasie do Polski mają dotrzeć duże dostawy szczepionek Pfizera, Moderny oraz Astry Zeneki, stąd propozycja utworzenia dodatkowych, tzw. masowych punktów szczepień w jednostkach samorządu terytorialnego. – Do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło łącznie 105 propozycji punktów szczepień masowych, z czego większość przeszła już pozytywnie weryfikację przez służby wojewody wielkopolskiego. Proponowanymi miejscami szczepień masowych są m.in. Stadion Miejski w Poznaniu, Dom Kultury w Stęszewie, Arena Ostrów, Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu. Do 11 kwietnia br. powstanie lista punktów szczepień masowych spełniających wymogi podstawowe – wyjaśnia Tomasz Stube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego. 

Do akcji masowych szczepień włączyła się również i nasza gmina. –  Zgłosiliśmy do Wojewody  dwa punkty w Swarzędzu, w których mogłyby się odbywać masowe szczepienia. To hala Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Św. Marcina oraz świetlica środowiskowa na os. Mielżyńskiego – mówi z kolei w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Tomasz Zwoliński. Jak się dowiedzieliśmy, punkty te zostały już wstępnie zatwierdzone, odbyła się też ich wizytacja z udziałem przedstawicieli Metropolii Poznań oraz Szpitala Podolany, którego pracownicy mają szczepić swarzędzan. –  Założenia są takie, że w hali SCSiR uruchomimy 6 zespołów szczepiących, a w świetlicy na os. Mielżyńskiego 3 zespoły. Liczymy, że w ciągu godziny będziemy mogli zaszczepić nawet do 100 osób, a dziennie prawie 1 tys. osób; oczywiście pod warunkiem terminowych dostaw szczepionek – dodaje II zastępca burmistrza, który szacuje, że dzięki masowym szczepieniem, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy uda się zaszczepić wszystkich chętnych mieszkańców naszej gminy. Zapisy na szczepienia mają ruszyć – najprawdopodobniej już w najbliższym tygodniu, po ostatecznym zatwierdzeniu listy punktów przez wojewodę wielkopolskiego.  – Jak tylko będziemy mieli potwierdzenia i wszelkie zgody, to poinformujemy mieszkańców o rozpoczęciu zapisów. Rejestracja będzie się odbywać drogą telefoniczną, podamy cztery numery telefonów, na które mieszkańcy będą mogli dzwonić – podkreśla wiceburmistrz Tomasz Zwoliński. Jak się dowiedzieliśmy – jeśli wszystko pójdzie z planem, szczepienia w tych dwóch nowych punktach mogą ruszyć już po 19 kwietnia.

Przypomnijmy, że do tej pory szczepienia w naszej gminie przeciwko COVID-19 odbywały się w 5 Przychodniach Lekarza Rodzinnego w Swarzędzu i w jednej poradni w Zalasewie. Placówki te otrzymywały tylko po 30 szczepionek na tydzień. 1 kwietnia br., kiedy ruszyły zapisy osób w wieku 40+ i 50+, w żadnym z tych punktów do końca kwietnia nie było już wolnych terminów szczepień.

- Reklama -