Odważ się na zdrowie i schudnij

Jeśli po świętach czujesz nadwyżkowe kilogramy, a może po prostu wiosna przypomina, że czas zadbać o sylwetkę, przyjmij zaproszenie i podejmij wyzwanie! Na mieszkańców Metropolii Poznań, w tym Swarzędza, czeka półroczne bezpłatne wsparcie dietetyka, trenera i psychologa. Sprawdź czy spełniasz warunki i dołącz do projektu „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

- Reklama -

Wśród pierwszych 300 odważnych jest ponad 20 osób z gminy Swarzędz – już ćwiczą i korzystają ze wsparcia specjalistów.- W obecnymlockdownie staramy się, by przynajmniej pierwsze spotkanie odbyło się stacjonarnie – podkreśla Alicja Piślewska, dietetyk –Dlatego umawiamy się na konkretny termin w poznańskim Szpitalu Podolany. Zachowując zasady sanitarne, mamy okazję do rozmowy, która pozwala poznać uczestnika i na tej podstawie przekazać pierwsze zalecenia. Zapraszam też na analizator masy ciała, dzięki któremu uczestnik dowiaduje się w jakiej kondycji jest jego ciało, poznaje ilość tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kilka innych parametrów, które potrafią zaskoczyć – zauważa dietetyk.

Projekt jest dopasowany do obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych, dlatego można w nim uczestniczyć, także jeśli ktoś dba o siebie i bliskichnawet bardziej rygorystycznie niż wynika to z przepisów. Kolejne porady dietetyka prowadzone są głównie przez telefon. Spotkania z psychologiem i zajęcia fizyczne– za pomocą komunikatorów internetowych.

Są uczestnicy, którzy na początku nie byli przekonani do ćwiczeń przed komputerem, a teraz regularnie włączają nie tylko komputer, ale i swoje zaangażowanie – przekonuje Mateusz Skarbiński, trener – W gruncie rzeczy to podobne ćwiczenia do tych na siłowni czy w salach, a obecnie – jedyne możliwe. Jak tylko obostrzenia związane z koronawirusem zostaną poluzowane, przynajmniej część zajęć będziemy prowadzić w grupach w przestrzeni otwartej, co pozwoli do obecnych aktywności dołączyć np. spacery czy nordicwalking– zapowiada trener.

Udział w projekcie trwa pół roku i jest bezpłatny, ponieważ projekt „Kompleksowedziałania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” jest częścią Regionalnego Programu Zdrowotnego „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski”, przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na realizację projektu Metropolia pozyskała dofinansowanie w wysokości 4 464 395,94 zł.

Metropolia Poznań, stowarzyszenie 23 samorządów, realizuje swój projekt na terenie tworzących go jednostek samorządowych – powiatu poznańskiego (czyli także gminy Swarzędz), miasta Poznań oraz gmin Śrem, Skoki, Oborniki i Szamotuły. Zakwalifikowany może zostać mieszkaniec tego obszaru w wieku od 45 lat do 60. urodzin (kobiety)lub 65. (mężczyźni). Do udziału nie może zostać zakwalifikowana osoba ze zdiagnozowaną cukrzycą. Podstawowym wskaźnikiem analizowanym przy kwalifikowaniu jest poziom BMI, czyli indeks masy ciała (ang. Body Mass Index).

Wskaźnik można wyliczyć według wzoru BMI = masa ciała : (wzrost)2, gdzie masa ciała jest wyrażona w kilogramach (np. 85), a wzrost w metrach (np. 1,71). Dla tych przykładowych danych wskaźnik BMI wynosi 85:1,712=85:2,9241=29,0688.

Kwalifikowane są osoby z BMI w przedziale 25-35.Pracownicy Metropolii pomogą wyliczyć poziom BMI i przedstawią szczegóły programu. Zgłoszenia są przyjmowane na adres mailowy: odwazsie@metropoliapoznan.pl (wystarczy napisać „Jestem zainteresowana/y”).

Pytania można też kierować pod nr telefonu 530 811 000.

- Reklama -