czwartek, 25 lipca 2024
22.2 C
Swarzędz

Odeszła najstarsza swarzędzanka

21 kwietnia odeszła najstarsza mieszkanka naszej gminy, Pani Kazimiera Koprucka. Miała 104 lata.

Zobacz także

- Reklama -

Smutna wiadomość dotarła do naszej redakcji. 21 kwietnia w wieku 104 lat zmarła najstarsza mieszkanka naszej gminy, Kazimiera Koprucka.  Pani Kazimiera urodziła się podczas I wojny światowej, dokładnie 24 stycznia 1917 roku w Jasinie jako dziewiąte dziecko Józefa i Antoniny (z Piechockich) Malickich. Miała cztery siostry i czterech braci. – Najstarszy z braci Franciszek Malicki (1898-1919) jako ochotnik ze Swarzędza brał udział w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim i poległ podczas walk w okolicach Nowej Wsi pod Zbąszyniem i tam jest pochowany. Kolejny z braci zginął na robotach w Niemczech podczas II wojny światowej – podkreśla wnuczka Kazimiery Kopruckiej, Renata Pawlicka. Podczas II wojny światowej pani Kazimiera z mężem oraz maleńkimi dziećmi – 1,5-rocznym synem Władkiem i 6-miesięczną córką Marylką – została wysiedlona z rodzinnego domu i wywieziona bydlęcym wagonem do Łodzi, a następnie do Stąporkowa (kieleckie). Tam zmarła maleńka córeczka, a mama Antonina zginęła od zbłąkanej kuli radzieckiego żołnierza. Po wojnie Kazimiera Koprucka  z rodziną wróciła do domu w Jasinie. Najstarsza swarzędzanka doczekała się w sumie 4 dzieci, 8 wnuków, 12 prawnuków.

Niestety, 21 kwietnia br., trzy miesiące po 104-tych urodzinach, pani Kazimiera Koprucka zmarła. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Poznańskiej.

Rodzinie Pani Kazimiery składamy wyrazy głębokiego współczucia.

- Reklama -
- Reklama -