sobota, 15 czerwca 2024
20.8 C
Swarzędz

Nowy Świat coraz bliżej Górków

Zgodnie z pojawiającymi się zapowiedziami, gmina ogłosiła przetarg na budowę dojazdu z ul. Grudzińskiego do ul. Nowy Świat przez ul. Górków. To wstęp do kompleksowej przebudowy całego sąsiedztwa starówki.

Zobacz także

- Reklama -

Miasto, jak już w międzyczasie informowaliśmy, zamierza porządnie przebudować ul. Górków i połączyć wygodnym przepustem z ul. Nowy Świat. Utworzenie takiego dojazdu do starego miasta z ul. Grudzińskiego jest konieczne w związku z planowaną zmianą organizacji ruchu na ul. Zamkowej, która po przebudowie (która także ma się rozpocząć w tym roku) stanie się drogą jednokierunkową, uniemożliwiając tym samym wyjazd na ul. Grudzińskiego. – Projekt przebudowy ul. Górków i zorganizowania przejazdu w tym miejscu jest już gotowy, dysponujemy wszystkimi wymaganymi uzgodnieniami i myślę, że w ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Chcielibyśmy, żeby ten przejazd był gotowy jeszcze w tym roku – zapowiadał kilka tygodni temu w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Grzegorz Taterka, który w ratuszu odpowiada m.in. za sprawy inwestycyjne. Tak też się stało. Przed kilkoma dniami miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę tego zadania. Ul. Górków, która w tej chwili jest drogą gruntową (najprawdopodobniej ostatnią w ścisłym centrum miasta) zostanie w ramach tej inwestycji wyposażona w szeroką na 5,5 m asfaltową jezdnię, obustronny chodnik o szerokości 2 m, oświetlenie, na jednym z odcinków drogi powstanie też plac manewrowy do zawracania. Jak w międzyczasie poinformowało miasto, ruch tą trasą po przebudowie będzie odbywał się dwukierunkowo. Zadbano też o bezpieczeństwo: przygotowany projekt przewiduje ograniczenie prędkości na całej ulicy do 30 km/h i wyniesione skrzyżowanie pośrodku jej przebiegu. Ul. Górków będzie też drogą podporządkowaną, zarówno w stosunku do ul. Nowy Świat, jak i ul. Grudzińskiego. Jak wynika ze specyfikacji przetargowej przygotowanej przez miasto, na wykonanie tego przejazdu wybrany wykonawca będzie miał maksymalnie 160 dni, licząc od momentu przekazania przez gminę placu budowy.

Przetarg – jeśli oferty będą korzystne dla Swarzędza – może zostać rozstrzygnięty już w czerwcu. Co ważne, gmina dysponuje też gotową dokumentacją oraz zezwoleniem na kompleksową przebudowę sąsiedztwa starówki: ul. Nowy Świat i Zamkowej (a wraz z nimi Placu Powstańców Wielkopolskich, Mickiewicza, Mylnej, Bramkowej, Gołębiej i Krótkiej) i bardzo prawdopodobne, że będą one wykonywane w podobnym czasie co przebudowa ul. Górków, a także skoordynowane z tą inwestycją, bowiem przetarg na to zadanie również ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. – Zakres tych pierwszych jest tak ogromny, że będzie trwał o wiele dłużej. Nie spowoduje jednak żadnego konfliktu komunikacyjnego. Wręcz przeciwnie – wcześniej wykonana ul Górków może stanowić alternatywę do wyboru – wyjaśnia wiceburmistrz G. Taterka. Przypomnijmy, że ulice te zostaną gruntownie zmodernizowane, zyskując nowe jezdnie, chodniki, oświetlenie oraz miejsca postojowe, gmina wymieni też całą infrastrukturę podziemną na tym obszarze. Chodzi tutaj przede wszystkim o kanalizację ogólnospławną, która zostanie rozdzielona na sanitarną i deszczową, co pozwoli zminimalizować spływ ścieków z tej części miasta do Jeziora Swarzędzkiego.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -