niedziela, 23 czerwca 2024
22.7 C
Swarzędz

Punkt Szczepień Powszechnych na pół gwizdka?

12 maja swoje podwoje otworzył Punkt Szczepień Powszechnych, zlokalizowany w hali sportowej przy ul. Św. Marcina w Swarzędzu. Przez pierwszy tydzień funkcjonowania zaszczepiono 2,1 tys. osób. Placówka działa jednak na „pół gwizdka”, bo nie otrzymuje wystarczającej liczby szczepionek. – Punkt jest przygotowany do tego, by działać codziennie, co będzie możliwe, jeśli zamówienia będą realizowane na pełną deklarowaną przy uruchamianiu punktu liczbę dawek – informują władze gminy.

Zobacz także

- Reklama -

W środę, 12 maja uruchomiony został w Swarzędzu Punkt Szczepień Powszechnych zlokalizowany w hali sportowej SCSiR, przy ul. Św. Marcina 1. To jeden z siedmiu punktów szczepień powszechnych, uruchomiony w gminach powiatu poznańskiego, dzięki współpracy samorządów, Metropolii Poznań, Szpitala Podolany i Starostwa Powiatowego. – W hali sportowej przy ul. Św. Marcina przygotowaliśmy 4 stanowiska obsługiwane przez specjalistyczne zespoły szczepienne szpitala Podolany z Poznania. Możemy szczepić dziennie od 500 do 1000 osób. Jedynym ograniczeniem są dostawy szczepionek – wyjaśniał przed tygodniem burmistrz Marian Szkudlarek. Jak wygląda to w praktyce? Chętnych do zaszczepienia w nowym swarzędzkim punkcie nie brakuje. Już 12 maja przed południem konsultanci na infolinii 989 informowali o braku wolnych terminów na najbliższe dni, albo  nie mogli znaleźć w wykazie swarzędzkiego punktu szczepień. Wszystko przez zbyt małe dostawy szczepionek.

Władze gminy pierwotnie zakładały, że punkt będzie otwarty 5 dni w tygodniu i każdego dnia będzie się w nim szczepiło do 1000 osób. Okazuje się jednak, że limity szczepionek powodują, że otwarty jest zdecydowanie rzadziej. – Punkt szczepień czynny jest raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, ale jest przygotowany do pracy codziennie, co będzie możliwe, jeśli zamówienia będą realizowane na pełną deklarowaną przy uruchamianiu punktu liczbę dawek – wyjaśnia wiceburmistrz Tomasz Zwoliński. – Terminy i godziny szczepień uzależnione są od dostaw szczepionek. Szczepionki są zamawiane przez Szpital Podolany, ale liczba dostarczanych dawek zależy od podmiotu odpowiadającego za dystrybucję szczepionek w całym kraju i wynika z dostępnej w danym tygodniu puli – dodaje II zastępca burmistrza. Podobnie sytuacja wygląda w innych gminach powiatu poznańskiego, gdzie znajdują się Punkty Szczepień Powszechnych. Nie da się ukryć, że wielu swarzędzan jest zawiedziona faktem, że do swarzędzkiego punktu nie może rejestrować się bezpośrednio. UMiG pierwotnie planował uruchomienie 4 telefonów, ale okazało się, że rejestracja musi się odbywać tylko poprzez ogólnopolski system. – Na ten moment nie ma innej możliwości. Rejestracja odbywa się tylko poprzez infolinię 989 lub internetowe konto pacjenta. Nie jest dostępny numer telefonu do punktu szczepień – wyjaśnia wiceburmistrz. – W urzędzie uruchomiony został nr telefonu dedykowany zarówno transportowi na szczepienia, jak również udzielaniu informacji dotyczącej szczepień. Nie jest to jednak numer do zapisywania się na szczepienia. W kwestii infolinii i informacji tam udzielanej wyjaśniam, iż w momencie kiedy nie ma wolnych terminów na szczepienie, punkt szczepień nie pojawia się konsultantowi jako funkcjonujący, stąd niezrozumiały komunikat przekazywany dzwoniącym, że nie ma punktu szczepień przy ul. Św. Marcina 1 – podkreśla wiceburmistrz Tomasz Zwoliński.

Rejestracja poprzez ogólnopolską infolinię powoduje, że do swarzędzkiego punktu rejestrują się nie tylko mieszkańcy naszej gminy. To osoby z Poznania, czy z gmin ościennych. Co dzieje się ze szczepionkami w swarzędzkim punkcie, jeśli nie zgłosi się zarejestrowany mieszkaniec? – Jeżeli pod koniec dnia szczepień zostają szczepionki to oczywiście jest możliwość zaszczepienia osób bez wcześniejszej rejestracji. Informujemy osoby, które dzwonią w sprawie szczepień jak również osoby, które pojawiają się w punkcie w trakcie trwania szczepień o takiej możliwości i sugerujemy przyjście do punku na około pół godziny przed końcem szczepień osób zapisanych – podsumowuje Tomasz Zwoliński. Przez pierwszy tydzień działalności w Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Św. Marcina zaszczepiono ponad 2,1 tys. osób szczepionkami firmy Pfizer i Moderna.

Jak zapisać się na szczepienie do swarzędzkiego Punktu Szczepień Powszechnych?

Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów:

  • poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
  • elektronicznie poprzez e-rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
  • wysyłając SMS o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
Fotorts
- Reklama -
- Reklama -