wtorek, 23 lipca 2024
16.5 C
Swarzędz

Wielopoziomowy parking na Kościuszkowców?

Spółdzielnia Mieszkaniowa zamierza wybudować parking wielopoziomowy na os. Kościuszkowców. I wystąpiła do miasta z propozycją kupna terenu pod tę inwestycję. Gmina jednak, jak się dowiedzieliśmy, nie jest chętna do sprzedaży nieruchomości. - W tym miejscu znajduje się darmowy parking. Nie każdego będzie stać na uiszczanie opłat na komercyjnym parkingu wielopoziomowym – tłumaczą władze miasta.

Zobacz także

- Reklama -

O budowie takiego obiektu na terenach osiedlowych mówi się nieśmiało od wielu lat, jednak do tej pory brakowało konkretów. Teraz coś zaczyna się dziać w tym temacie. Jak niedawno poinformowała Spółdzielnia Mieszkaniowa, wystąpiono do gminy z propozycją wykupienia – należącej do niej – działki zlokalizowanej pomiędzy blokiem nr 38 na os. Kościuszkowców a ul. Kwaśniewskiego i pętlą autobusową. To właśnie tutaj, w miejscu gdzie obecnie znajduje się parking, Spółdzielnia Mieszkaniowa chciałaby wybudować wielopoziomową platformę ze stanowiskami postojowymi.

Spółdzielnia: to idealne miejsce

Przed kilkoma dniami instytucja opublikowała na swojej stronie internetowej list, który wystosowała w tej sprawie do swarzędzkiego magistratu: – Mając na uwadze poprawę warunków mieszkaniowych (…) chcemy przystąpić do prac związanych z modernizacją układów komunikacyjnych i rewitalizacją terenów zielonych ww. osiedla. Przy ustalaniu zakresu rzeczowego planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego przede wszystkim braliśmy pod uwagę rosnący problem z brakiem miejsc parkingowych na naszych osiedlach – czytamy w upublicznionej przez SM korespondencji. – Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej analizując powyższy temat stwierdził, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby wybudowanie parkingu wielopoziomowego na terenie działki nr 9/119  położonej na os. Kościuszkowców w Swarzędzu, której właścicielem jest gmina Swarzędz – informuje SM. Zdaniem jej przedstawicieli, za takim rozwiązaniem przemawiają zarówno zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak i sąsiedztwo istniejącej zabudowy mieszkaniowej oraz pętli autobusowej. – Z jednej strony budynek parkingowy zabezpieczałby miejsca postojowe dla pojazdów osób zamieszkujących osiedla spółdzielcze, z drugiej mógłby służyć mieszkańcom okolicznych miejscowości jako parking buforowy z możliwością przesiadki i skorzystania z komunikacji miejskiej – argumentuje Spółdzielnia, podkreślając jednocześnie, że temat budowy takiego obiektu był już w międzyczasie omawiany z miastem.

Gmina: to darmowy parking

Jak z kolei wyjaśnia w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Grzegorz Taterka, teren o którego sprzedaż wnioskuje Spółdzielnia jest aktualnie bezpłatnym parkingiem, z którego swobodnie mogą korzystać mieszkańcy osiedli. Z tego powodu gmina nie rozważa jego pozbywania się: – Ten parking jest darmowy i dysponuje jeszcze wolnymi miejscami w ciągu całej doby. A wybudowanie w tym miejscu komercyjnego parkingu wielopoziomowego wiązałoby się zapewne z koniecznością uiszczania opłat przez mieszkańców na rzecz operatora tego miejsca. Wiemy, że nie każdego stać na taki luksus. Dlatego nie zamierzamy sprzedawać tej nieruchomości i poinformowaliśmy Spółdzielnię Mieszkaniową o tym fakcie w stosownym piśmie – relacjonuje zastępca gospodarza miasta. I dodaje, że podobny scenariusz spotkał w międzyczasie tereny wzdłuż ul. Kwaśniewskiego, które były kiedyś własnością m.in. Spółdzielni: – Doprowadziło to do tego, że na tych nieruchomościach zostały utworzone parkingi płatne, inne stały się w praktyce nieużytkami, jak np. ta położona tuż przy Eurohotelu, ponieważ właściciel zrezygnował z prowadzenia parkingu płatnego, pozostawiając ogrodzony plac bez możliwości korzystania. Podjęliśmy próby nabycia gruntu, aby udostępnić ten teren mieszkańcom, jednak właściciel nie jest zainteresowany – rozkłada ręce zastępca gospodarza miasta. – I dlatego po analizie nie chcemy iść tą samą drogą. Poza tym, żeby sprzedać taką nieruchomość musielibyśmy – zgodnie z prawem – ogłosić przetarg nieograniczony, co spowodowałoby, że i tak nie mielibyśmy wpływu na to kto – dając najwyższą kwotę – ją kupi i w jaki sposób zorganizuje system parkowania pod względem płatności – podsumowuje G. Taterka. Czy to zamyka sprawę wielopoziomowego parkingu w tym miejscu? A może pojawią się nowe lokalizacje na osiedlach pod tego typu inwestycję? Czas pokaże.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -