czwartek, 18 kwietnia 2024
4.9 C
Swarzędz

Jest przetarg na przebudowę centrum miasta!

Gmina chce jeszcze w tym roku rozpocząć kompleksową przebudowę kilku ważnych ulic w okolicach Rynku m.in. Zamkowej, Nowy Świat i Mickiewicza. Przetarg na wykonawcę tej ważnej inwestycji został właśnie ogłoszony.

Zobacz także

- Reklama -

Pierwszy unijny przetarg Swarzędza

Zakres tego przedsięwzięcia, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, jest ogromny: gruntownie zmodernizowane zostaną nie tylko ulice sąsiadujące z Rynkiem (Nowy Świat, Zamkowa, Mickiewicza, Plac Powstańców Wielkopolskich, Mylna, Bramkowa i Gołębia), ale i cała infrastruktura podziemna na tym obszarze, przede wszystkim kanalizacja, która zostanie rozdzielona na sanitarną i deszczową, co pozwoli zminimalizować spływ ścieków z tej części miasta do Jeziora Swarzędzkiego. W rejonie, który zostanie objęty inwestycją wykonywane będą roboty wodociągowe, elektroenergetyczne, gazociągowe, telekomunikacyjne, na ulicach pojawi się też ledowe oświetlenie. Miasto dysponuje projektami dla tej inwestycji – zarówno dotyczącymi remontu nawierzchni dróg, jak i branżowymi związanymi z wymianą infrastruktury podziemnej. Przedsięwzięcie ma też już wydaną przez starostę decyzję ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Dlatego też gmina chce, by roboty budowlane ruszyły jeszcze w tym roku i niewykluczone, że tak się stanie, bo kilka dni temu został ogłoszony przetarg na tę inwestycję. Przetarg unijny, dodajmy: – Wszystkie zamówienia publiczne przekraczające określone progi wartości muszą być ogłaszane w tzw. Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej i publikowane w całej Unii Europejskiej. Wysłaliśmy już dokumenty dotyczące tej inwestycji i czekamy na ich weryfikację oraz publikację – mówił – kilka dni temu – w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Grzegorz Taterka, podkreślając że będzie to najprawdopodobniej pierwszy przetarg Swarzędza przeprowadzany w ten sposób. W miniony piątek przetarg został ogłoszony.

Zaczną od Zamkowej

Jak jednak zmieni się bezpośrednie sąsiedztwo starówki, gdy już uda się wybrać wykonawcę inwestycji? Mowa tutaj przede wszystkim o nowych nawierzchniach ulic, budowie chodników, czy zatok parkingowych. Na nowo zorganizowany zostanie m.in. parking znajdujący się na Placu Powstańców Wielkopolskich, a część aut po jego przebudowie zostanie wyprowadzona m.in. do zatok parkingowych, które powstaną przy ul. Nowy Świat. Sama ul. Nowy Świat także doczeka się poważnej przebudowy, w ramach której ulica zostanie wyposażona w nową nawierzchnię, chodniki oraz dodatkowe pasy wyjazdowe. W centrum zmian znajdzie się jednak ul. Zamkowa, która otrzyma miejsca postojowe na wysokości SP1, natomiast przy skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Grudzińskiego pojawią się dwa pasy skrętu – w ul. Św. Marcina i w Grudzińskiego. Co ważne, po przebudowie ul. Zamkowa stanie się drogą jednokierunkową na całej swojej długości, co oznacza, że do Rynku od strony północnej swarzędzanie tą trasą już nie dojadą. Planowane jest jednak utworzenie alternatywnego połączenia ul. Grudzińskiego z ul. Nowy Świat poprzez ul. Górków, o czym informowaliśmy już kilka razy w ostatnim czasie. Ul. Zamkowa będzie miała zresztą strategiczne znaczenie, związane z  rozdzieleniem kanalizacji ogólnospławnej w całej okolicy: – Tą trasą będzie odprowadzana woda deszczowa ze wszystkich pobliskich ulic do kolektora, który został wybudowany kilka lat temu przy okazji modernizacji ul. Grudzińskiego. Z tego też powodu w pierwszej kolejności prace budowlane związane z tą inwestycją rozpoczną się właśnie na ul. Zamkowej, dzięki czemu możliwe będzie odwadnianie pozostałych przebudowywanych terenów – wyjaśnia wiceburmistrz.

Inwestycja na 2 lata

Przewidujemy gigantyczny zakres prac, bo będzie on związany z wymianą całej istniejącej infrastruktury podziemnej. Chcemy jednak przeprowadzić tę inwestycję kompleksowo, żeby za dwa lub trzy lata nie okazało się, że konieczna jest wymiana jakiejś instalacji. Dlatego i sama wartość całej operacji będzie ogromna, ale taka jest potrzeba – dodaje zastępca gospodarza gminy. Roboty budowlane w tej części miasta potrwają najprawdopodobniej ok 2 lat. – Liczymy, że rozpoczną się one jeszcze w tym roku, ale biorąc pod uwagę zmiany w procedurach przetargowych, które zostały mocno wydłużone i którym często towarzyszą odwołania, stuprocentowej pewności co do tego nie mamy – mówi G. Taterka. Przypomnijmy, że Swarzędz otrzymał w ubiegłym roku 3 mln zł dofinansowania do tej inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wnioskował jednak o ponad 36 mln zł, czyli tyle, ile może wynosić całościowy koszt tego przedsięwzięcia. Gmina jednak zamierza prowadzić rozmowy w sprawie kolejnych, ewentualnych dofinansowań, m.in. z gestorami lokalnych sieci, w tym z Aquanetem.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -