poniedziałek, 26 lutego 2024
1.5 C
Swarzędz

Nie będzie podwyżek za śmieci

Podczas zeszłotygodniowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli pakiet uchwał w sprawie organizacji systemu śmieciowego przez Swarzędz po opuszczeniu ZM GOAP. Ale na tym nie koniec ustaleń śmieciowych, bo w sierpniu rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące tego jak swarzędzki system będzie wyglądał docelowo, czyli gdy wygaśnie umowa miasta z FBSerwis.

Zobacz także

- Reklama -

W marcu radni podjęli decyzję o opuszczeniu przez Swarzędz Związku Międzygminnego GOAP. Wówczas też ruszyły przygotowania do wdrożenia przez gminę własnego systemu śmieciowego, który zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, gdy ustanie członkostwo miasta w strukturach GOAPu. Kilkanaście dni temu ratusz przedstawił samorządowcom pierwszy efekt tych prac: pakiet uchwał, które ci będą musieli podjąć, żeby system wszedł prawomocnie w życie. Nad tymi rozwiązaniami radni debatowali podczas poszczególnych komisji Rady Miejskiej, a podczas wtorkowej sesji samorządu zdecydowali m.in. o tym w jaki sposób śmieci będą odbierane z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych i jak będą zagospodarowywane, jak często i kiedy będą wywożone poszczególne frakcje odpadów, przyjęli obligatoryjny regulamin utrzymania porządku i czystości w gminie, a także ustalili to, co wszystkich tak naprawdę interesuje najbardziej: ile będziemy płacić za śmieci od nowego roku.

Nie będzie podwyżek

Tutaj niespodzianek nie ma, bo zgodnie z pojawiającymi się zapowiedziami stawki nie zmienią się, nie zmieni się też sposób ich naliczania: mieszkańcy bloków nadal będą płacili za wywóz odpadów 25 zł miesięcznie od osoby, mieszkańcy domów jednorodzinnych z kolei 28 zł od osoby. W przypadku braku segregacji opłaty natomiast wzrosną dwukrotnie: ci pierwsi zapłacą 50 zł od osoby, drudzy – 56 zł. To jednak przede wszystkim efekt tego, że przyjęte przez radnych uchwały są przedłużeniem tych aktualnie obowiązujących w samym GOAPie, o czym poinformował w wystosowanym oświadczeniu burmistrz Marian Szkudlarek: – Dotychczasowe regulacje obejmujące gospodarkę odpadami komunalnymi utracą moc z początkiem przyszłego roku, kiedy to zadania w tym zakresie niejako wrócą do gminy. W związku z tym konieczne jest przyjęcie wszystkich związanych z tym uchwał, zarówno stanowiących akty prawa miejscowego, jak i tych, które charakteru takiego nie mają (…). Ponieważ gmina nie może rozpocząć nowego roku bez tych regulacji, podjęliśmy wraz z Radnymi decyzję, o przyjęciu dotychczasowych regulacji wprost, bez modyfikacji, w celu ograniczenia ryzyka, iż przed zakończeniem roku prawo miejscowe nie zostanie wprowadzone. Wówczas nie byłoby podstaw zarówno do działania Burmistrza jako organu podatkowego, jak też zlecenia usług odbioru wykonawcy – czytamy w oświadczeniu gospodarza miasta, które zostało opublikowane na stronie internetowej ratusza. – Ze względu na niezwykle krótki czas, jaki pozostał do przejęcia obowiązków od GOAP, zdecydowaliśmy się na kontynuowanie obsługi naszej gminy przez obecnego wykonawcę. Możliwość taka została przewidziana przez GOAP w umowie, pozwoli to uniknąć chaosu, z jakim mielibyśmy do czynienia w sytuacji, gdyby wykonawca wyłoniony w przetargu miał niewiele czasu na przygotowanie się do właściwego świadczenia usług – poinformował burmistrz Marian Szkudlarek.

Po swarzędzku za rok

Oznacza to, że w pełni „swarzędzki” system śmieciowy zacznie obowiązywać dopiero w momencie, gdy zakończy się umowa z firmą FBSerwis, czyli pod koniec czerwca 2022 r. Już wkrótce – jak zapowiada burmistrz – rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie: – Mamy (…) świadomość konieczności dostosowania uchwał do potrzeb mieszkańców, dlatego też już w sierpniu zainicjowane zostaną prace nad docelowym kształtem prawa miejscowego, regulującego gospodarkę odpadami komunalnymi. Wówczas to rozpoczęte zostaną także szerokie konsultacje społeczne. (…) O ich rozpoczęciu poinformowani zostaną nie tylko mieszkańcy, ale także zarządcy działający w ich imieniu – m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz inne wspólnoty mieszkaniowe. Zmiany powinny zostać przyjęte jeszcze jesienią tego roku, a wejść w życie z początkiem lipca 2022 roku – wyjaśnia burmistrz. Uzgodniony z mieszkańcami i instytucjami system śmieciowy będzie stanowił bazę do ogłoszenia przez gminę przetargu na odbiór śmieci po ustaniu kontraktu z FBSerwis. Przetarg ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -