środa, 12 czerwca 2024
14.8 C
Swarzędz

Bezrobocie przestało rosnąć

Po wielu miesiącach ciągłego wzrostu bezrobocia, w czerwcu liczba mieszkańców bez pracy - zarejestrowanych w poznańskim pośredniaku – zaczęła spadać; chociaż nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, dwukrotnie niemal wyższym niż przed pandemią.

Zobacz także

- Reklama -

Czerwcowe statystki Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu – po raz pierwszy od wielu miesięcy – napawają lekkim optymizmem. Liczba bezrobotnych mieszkańców naszej gminy jest nadal bardzo wysoka, ale po wielomiesięcznej tendencji wzrostowej w czerwcu zaczęła spadać.

W czerwcu w poznańskim pośredniaku było zarejestrowanych łącznie 11.500 (w maju – 11.979) mieszkańców Poznania i 17 gmin powiatu, z czego 7.293 to osoby z Poznania, a 4.216 to mieszkańcy z gmin powiatu poznańskiego.

Liczba bezrobotnych swarzędzan nadal jest niemal dwukrotnie wyższa niż przed pandemią, ale w minionym miesiącu – po raz pierwszy od dawna – nastąpił wyraźny spadek bezrobocia w naszej gminie. W czerwcu liczba mieszkańców, którzy utracili pracę i zarejestrowali się w poznańskim „pośredniaku” wyniosła 567 (natomiast przed miesiącem – 597 osób). Obecnie wśród osób bez pracy większość stanowią kobiety (340), osób do 30 roku życia jest 101, a bezrobotnych swarzędzan powyżej 50-tki – 134. 101 osób jest obecnie uprawnionych do pobierania zasiłku. Z kolei nieznacznie wzrosła (do 227) liczba mieszkańców tzw. długotrwale bezrobotnych. W minionym miesiącu Urząd Pracy skierował do bezrobotnych mieszkańców naszej gminy 120 ofert pracy, pracę podjęły 42 osoby zarejestrowane w poznańskim PUPie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -