czwartek, 23 maja 2024
17.1 C
Swarzędz

Wspaniały jubileusz Unii Swarzędz

Dzień 15 sierpnia jest wyjątkowym dniem dla sportowej społeczności Swarzędza. Tego dnia, przed 100-laty, głównie młodzież naszego miasta, zdecydowała o założeniu klubu sportowego, jednego z pierwszych klubów w Wielkopolsce powstałych po zaborach, któremu po kilku latach nadano nazwę „Unia”.

Zobacz także

- Reklama -

Klub nasz przetrwał cały ten czas, w tym również okres wojny, wychował wspaniałych sportowców. Nie sposób wymienić wszystkich. Wymieńmy najwybitniejszych – zawodnikami i trenerami Unii byli olimpijczycy: Zdzisław Schneider, Zenon Baranowski, Ireneusz Golda, piłkarze: Andrzej Fischer i Paweł Bocian, zapaśnicy: Jan i Ludwik Plutowie, Zbigniew Jonczyk, Edmund Chrzanowski, Jan Włodarczyk, Stanisław Antkowiak, Józef Wanat, Włodzimierz Kamiński i inni. Wielu z nich, w tym oczywiście założycieli, nie ma już z nami, stąd w ostatnią niedzielę o godz. 12.00 (przekaz mówi, że klub został założony „po sumie” 15 sierpnia 1921 r.) swarzędzanie, którym bliski jest temat sportu, zebrali się na swarzędzkim Rynku, by uczcić jubileusz powstania klubu oraz upamiętnić zmarłych sportowców Unii. Obchody jubileuszowe zaszczycili swoją obecnością władze miasta – wiceburmistrz Grzegorz Taterka, sekretarz Agata Kubacka, władze Klubu Unia Swarzędz z prezesem Jerzym Majerowiczem, zarząd oraz członkowie Koła Przyjaciół i Sympatyków Klubu Unia – „Unia-100”, zawodnicy i zawodniczki z wszystkich sekcji, które są obecnie w klubie, byli zawodnicy oraz „zwykli” mieszkańcy, którym sport „w duszy gra”. Uroczystościom towarzyszyły sztandary – miejski, klubowy oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. W tym wykorzystano „stary” sztandar „Unii”, bowiem już 4 września 2021 r., zaplanowano poświęcenie nowego sztandaru, który będzie towarzyszył klubowi Unia w następnych latach. Historię klubu od jego założenia po dzień dzisiejszy przypomniał Wiesław Zaporowski. Minutą ciszy upamiętniono zamordowanych i zmarłych sportowców uprawiających sport w naszym klubie, po czym pod pomnikiem poległych mieszkańców Swarzędza zostały złożone wiązanki kwiatów przez władze miejskie oraz przedstawicieli klubu „Unia”, Koła „Unia-100” i delegację wspaniałych swarzędzkich dzieci-zawodników. Następnie nestorzy swarzędzkiego sportu: Henryk Kmieciak – powojenny nauczyciel, trener i działacz, Zbigniew Cygan – wieloletni działacz sekcji piłkarskiej oraz były piłkarz Adam Banaszak zapalili znicz, oddając hołd zmarłym. Można powiedzieć, że swarzędzanie tłumnie i godnie upamiętnili wspaniały jubileusz klubu i zmarłych sportowców.

- Reklama -
- Reklama -