19.9 C
Swarzędz
czwartek, 30 czerwca 2022

Wielkopolska otwarta na OZE

Obszary województwa wielkopolskiego mają bardzo dobre warunki do rozwoju fotowoltaiki. Średni poziom nasłonecznienia w tym obszarze wynosi aż 1735 godzin w ciągu roku! Jak działa fotowoltaika i co można zyskać inwestując w panele słoneczne? Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć inwestorzy z województwa wielkopolskiego?

Zobacz także

Działanie fotowoltaiki 

Cały cykl wytwarzania energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, składa się z kilku etapów. Światło słoneczne padające na panele fotowoltaiczne przekształcane jest w prąd stały. Kolejny krok to zmiana prądu stałego na prąd zmienny. Proces odbywa się w tzw. falowniku. Prąd w takiej postaci trafia do gniazdek elektrycznych, zasilając sprzęty gospodarstwa domowego. Kiedy okaże się, że nasza instalacja wyprodukuje zbyt dużą ilość energii, możemy ją przechować w magazynie energii, lub oddać ją do sieci i odebrać w późniejszym czasie. Wydajność systemu uzależniona jest od kilku czynników – miejsca usytuowania panel, technologii wykonania modułów oraz występujących warunków atmosferycznych.

Województwo wielkopolskie – fotowoltaika

Wielu mieszkańców Poznania i okolic postawiło na darmowy prąd ze słońca, który dodatkowo jest ekologicznym rozwiązaniem. Mowa tutaj o fotowoltaice. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niezależność od podwyżek ciągle rosnących cen prądu, oraz możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Żywotność systemu to ponad 30 lat, a  zwrotu inwestycji możemy spodziewać się już po kilku latach.

 Właściciele paneli słonecznych wymieniają kilka ich podstawowych zalet:

  • bez emisyjność,
  • niezależność od podwyżek cen prądu,
  • szybki zwrot z inwestycji,
  • znaczne obniżenie rachunków za prąd.

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego, dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, podnoszą wartość swojej nieruchomości. To dlatego, coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. 

Więcej o fotowoltaice na terenie wielkopolski pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-poznan-walczy-ze-smogiem/ 

Solarna mapa Poznania

Przy współpracy Miejskiego Energetyka, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ i Politechniki Poznańskiej powstała solarna mapa Poznania. To duże ułatwienie dla przyszłych właścicieli systemu fotowoltaicznego. Dzięki niej mieszkaniec może określić potencjał swojego budynku w zakresie produkcji energii ze słońca. Mapa przedstawia powierzchnię dachu i ilość energii słonecznej, która pada na niego w ciągu roku.

Na podstawie tych danych inwestor może podjąć ostateczną decyzję odnośnie zamontowania paneli fotowoltaicznych na swoim budynku. Pomocą są też nałożone na mapie ograniczenia. Dotyczą one części dachu, na których montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony – ze względów ekonomicznych lub technicznych.

Ekologiczna inwestycja w przyszłość

Możliwość skorzystania z dofinansowania, które oferuje wiele programów, stanowi duże wsparcie dla Beneficjentów. Oto kilka propozycji:

  • program “Mój Prąd”,
  • program “Czyste powietrze”,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • programy regionalne.

Przed dokonaniem wyboru warto zaznajomić się ze wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami i wybrać najlepsze – odpowiadające Twoim wymaganiom. Już teraz zadbaj o swoje rachunki za prąd i wybierz ekologiczne rozwiązanie dla Twojego domu. Umów się na bezpłatne spotkanie z doradcą energetycznym, który przeprowadzi dokładny audyt energetyczny i określi twoje zapotrzebowanie na prąd.  Podczas wizyty dowiesz się, jak działa instalacja fotowoltaiczna oraz dlaczego jest opłacalną inwestycją. 

Poprzedni artykułOlimpia pokonana
Następny artykułCo dalej ze śmieciami?
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -