wtorek, 5 grudnia 2023
-5.1 C
Swarzędz

Klapa akcji szczepień w szkołach?

Wraz z początkiem roku szkolnego w placówkach oświatowych w kraju ruszyła akcja szczepienia uczniów przeciw Covid-19. W naszej gminie, podobnie jak w innych miejscowościach, nie cieszy się ona jednak zainteresowaniem rodziców dzieci. - Ubolewam nad tym. Do tej pory chęć zaszczepienia się wyraziły tylko pojedyncze osoby – rozkłada ręce wiceburmistrz Tomasz Zwoliński.

Zobacz także

- Reklama -

We wrześniu, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sanepidu, w szkołach rozpoczęła się akcja szczepienia uczniów przeciwko koronawirusowi. Adresowana jest ona do dzieci w wieku powyżej 12 lat. W naszej gminie już w sierpniu podjęto decyzję, że uczniowie będą szczepieni w Powszechnym Punkcie Szczepień przy ul. Kosynierów, żeby – jak to określono – nie robić bałaganu w szkołach i jednocześnie, by uczeń mógł wygodnie udać się na szczepienie w godzinach popołudniowych z rodzicem. Specjalnie dla swarzędzkich szkół Szpital Podolany, który jest operatorem punktu szczepień w naszej gminie uruchomił dodatkowe terminy szczepień, mające się odbywać dwa razy w tygodniu. Kłopot w tym, że na ten moment akcję śmiało można nazwać „klapą”, bo zainteresowanie nią w Swarzędzu jest bardzo słabe. Spośród ponad 5,1 tys. uczniów uczęszczających w tym roku do miejscowych szkół podstawowych, uprawnionych do szczepienia w ramach akcji jest ok. 2000 z nich – to dzieci z klas VI-VIII. Tymczasem jak wynika z informacji zgromadzonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez 10 swarzędzkich podstawówek, z możliwości zaszczepienia się chciało skorzystać do tej pory tylko kilkadziesiąt osób: – Ubolewam nad tym, ale zainteresowanie jest znikome. Chęć zaszczepienia się wyraziły jak dotąd jedynie pojedyncze osoby – wylicza w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, któremu podlega swarzędzka oświata. – Próbowaliśmy z dyrektorami szkół promować tę akcję także poprzez dziennik elektroniczny, żeby trafiła do możliwie największej liczby rodziców, ale i tak oddźwięk był niewielki. W zamian zaczęliśmy otrzymywać zapytania dlaczego promujemy eksperyment medyczny – tłumaczy zastępca gospodarza miasta, podkreślając jednak, że akcja będzie w szkołach promowana przez kolejne tygodnie. Brak zainteresowania akcją szczepień w placówkach oświatowych zbiega się jednak z ogólnokrajową tendencją do nieszczepienia się. W minionych 7 dniach szczepionkę na koronawirusa przyjęło nieco ponad 150 osób z terenu naszej gminy, a najsłabiej wyszczepioną grupą społeczną w Swarzędzu są właśnie osoby w wieku 12-19 lat. Do tej pory, jeszcze przed akcją szczepień w szkołach, szczepionkę przyjęło tylko ok. 2400 z nich.

- Reklama -
- Reklama -