6 C
Swarzędz
sobota, 23 października 2021

„Ty Bambrze !”, czyli historia Bambrów Poznańskich

W czwartek, 30 września Towarzystwo Miłośników Ziemi Swarzędzkiej zaprosiło swych członków i sympatyków na kolejne spotkanie do swarzędzkiego muzeum. Tym razem tematem byli Bambrzy Poznańscy.

Zobacz także

Skorzystaj z bezpłatnej mammografii

Smog już nad miastem

Brakuje szczepionek na grypę

Podział punktów w Kostrzynie

300-letnią historię pobytu Bambrów w Poznaniu przedstawił regionalista Marek Stanisławski wraz z członkiem zarządu Towarzystwa Bambrów Poznańskich Aleksandrem Kublem w zabawnym, pisanym gwarą poznańską dialogu. Niemieccy rolnicy przywędrowali na zaproszenie władz Poznania w latach 1719 – 1753 kilkoma falami z okolic Bambergu i osiedleni zostali w ówczesnych  wsiach – Luboniu, Dębcu, Górczynie, Boninie, Jeżycach i Winiarach, Ratajach i na Wildzie. Szybko odbudowali zrujnowane wojnami i zarazami wsie i zasymilowali się z naszą kulturą.

Na czwartkowe spotkanie regionalistów przyjechały też trzy Bamberki. Ubiór Bamberek, początkowo skromny, z upływem lat wzbogacał się o nowe elementy. Dwie z przybyłych pań ubrane były w tradycyjny,  odświętny strój a jedna podczas spotkania była w niego ubierana. Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, że składał się z kilkudziesięciu pieczołowicie dobranych, często bardzo drobnych, wykrochmalonych i uprasowanych  elementów,  wykończonych artystycznymi haftami i uzupełnionych przez wstążki, bandy, kokardy, które razem tworzyły niezwykłą całość. Przywdzianie skompletowanego stroju zajmowało kobiecie nawet kilka godzin.

Pan Marek Stanisławski przygotował też pokaz zdjęć obrazujących ciekawe wydarzenia organizowane przez Towarzystwo Bambrów Poznańskich.

Poprzedni artykułZaginiony Dawid nie żyje!
Następny artykułBędą kontrole w autobusach
- Reklama -
- Reklama -

Podział punktów w Kostrzynie

Bezpłatnie przeciwko grypie

100 lat Pani Franciszki!

Spółdzielcy z podwyżkami

- Reklama -