niedziela, 14 kwietnia 2024
15.5 C
Swarzędz

Brakuje szczepionek na grypę

Kupno szczepionki przeciwko grypie w naszej gminie graniczy obecnie niemal z cudem. Zapotrzebowanie jest w tym roku bardzo duże, a szczepionki sprzedają się na przysłowiowym „pniu”. – Mieliśmy już dwa rodzaje szczepionek, sprzedaliśmy w ciągu tygodnia, czekamy na kolejne dostawy. Na razie w hurtowniach ich nie ma – informują farmaceuci z całodobowej apteki „Przyjazna” przy ul. Cieszkowskiego.

Zobacz także

- Reklama -

Epidemia koronawirusa spowodowała w tym sezonie – podobnie jak przed rokiem –  wzmożony popyt na szczepionkę przeciwko grypie. Do zaszczepienia się przeciwko grypie zachęca też Ministerstwo Zdrowia, które poinformowało, że na polski rynek ma trafić łącznie ok. 2 mln szczepionek. Niestety, szczepionek obecnie brakuje w całym kraju, a ich kupno graniczy niemal z cudem. Podobnie wygląda sytuacja w naszej gminie.

Szczepionka towarem deficytowym

Mieszkańców, którzy chcą się w tym roku zaszczepić jest tak wielu, że w swarzędzkich aptekach  szczepionka przeciwko grypie jest towarem deficytowym. – Mieliśmy już  dostawę szczepionek, nawet dysponowaliśmy 2 rodzajami, jednak zainteresowanie było bardzo duże i zostały wykupione w ciągu tygodnia – wyjaśnia farmaceuta z całodobowej apteki „Przyjazna”, zlokalizowanej przy ul. Cieszkowskiego. Jak się dowiedzieliśmy, pacjenci cały czas przychodzą i pytają o szczepionki, apteka też odnotowuje wiele telefonów w tej sprawie. – Mamy otrzymać kolejne dostawy szczepionek, ale nie wiemy kiedy i w jakiej ilości. Póki co, szczepionki są nieosiągalne, nie ma ich obecnie w hurtowniach – dodaje farmaceuta z „Przyjaznej”. Podobnie sytuacja wygląda w innych swarzędzkich aptekach.  – Obecnie nie mamy już szczepionek na stanie, bardzo szybko się rozeszły, kiedy będzie kolejna dostawa nie wiemy; być może jeszcze w tym miesiącu, być może dopiero w listopadzie –  rozkłada ręce farmaceuta z apteki „Pod Koroną” na swarzędzkim Rynku. Na dostawy szczepionek przeciwko grypie czekają także farmaceuci z apteki  „Nasza” na ul. Piaski. – Pierwszą dostawę w tym sezonie mieliśmy już na początku września, teraz czekamy na dwie kolejne, powinny być jeszcze w październiku, takie przynajmniej docierają do nas informacje. Zainteresowanie jest bardzo duże, przychodzi wielu mieszkańców z pytaniem o  szczepionki. Miejmy nadzieję, że na dniach do nas dojadą – wyjaśniają pracownicy apteki. – Szczepionki były, ale wszystkie zostały już sprzedane. Czekamy na kolejną dostawę – usłyszeliśmy również w aptece „Nowa”, zlokalizowanej przy ul. Granicznej.

Powiat bezpłatnie dla seniorów

Od kilku lat powiat poznański organizował akcje bezpłatnych szczepień dla seniorów, także z gminy Swarzędz. Czy i w tym roku odbędzie się podobna akcja? Jak się okazuje, powiat poznański nie zrezygnował z finansowania szczepień. 21 września Starostwo Powiatowe w Poznaniu ogłosiło otwarty konkurs ofert z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej dla mieszkańców powiatu poznańskiego. Na dniach powinniśmy poznać szczegóły.

Koszt szczepionki:

Vaxigrip Tetra  100% – ok. 50 zł

50% refundacja – ok. 25 zł

Powyżej 75. roku życia – szczepionka jest bezpłatna

50-procentowa refundacja przysługuje osobom w wieku 65-74 lata, w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobietom w ciąży, dzieciom od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

- Reklama -
- Reklama -