poniedziałek, 11 grudnia 2023
9 C
Swarzędz

Wspominamy tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy, nostalgii i wspomnień naszych drogich bliskich, którzy odeszli pozostawiając smutek i tęsknotę. Dziś wspominamy znanych, cenionych i zasłużonych swarzędzan, których śmierć wyrwała – w ostatnich 12 miesiącach - z grona naszej swarzędzkiej społeczności.

Zobacz także

- Reklama -

Ks. Artur Filipiak

2 listopada 2020 r. zmarł ks. dr Artur Filipiak, dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu i wykładowca Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. W swarzędzkiej parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Poznańskiej posługiwał w latach 2016-2020. Ks. Artur Filipiak miał 45 lat.

Ks. Jan Stachowiak

4 listopada 2020 r. zmarł ksiądz Jan Stachowiak, związany przez kilkanaście lat z ziemią swarzędzką. W latach 1986-1997 ksiądz Jan był wikariuszem w swarzędzkiej parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Poznańskiej. W ostatnim czasie był emerytowanym pracownikiem Domu Księży Emerytów.

Teresa Rucińska

W listopadzie 2020 r. swarzędzka rodzina samorządowa poniosła niepowetowaną stratę. Odeszła Teresa Rucińska, ze swarzędzkim samorządem związana od 1994 r. Pełniła mandat radnej Rady Miejskiej przez 6 kadencji. Była m.in. przewodniczącą Komisji Rewizyjnej i przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych. Była postacią znaną i cenioną w swarzędzkiej społeczności, która szczególnie interesowała się sprawami społecznymi, problemami osób najuboższych i pokrzywdzonych przez los, oraz gospodarką mieszkaniową w naszej gminie. Miała 74 lata. Pani Teresa spoczęła na cmentarzu przy parafii pw. św. Marcina.

Stanisław Zaremba

26 stycznia 2021 r., w wieku 83 lat, odszedł  samorządowiec Stanisław Zaremba, radny Rady Miejskiej w latach 2002-2006, mistrz stolarski, zasłużony społecznik, działający na rzecz mieszkańców, znany i ceniony swarzędzki rzemieślnik. Pan Stanisław spoczął na cmentarzu komunalnym w Jasinie (Gortatowo).

Marian Jaskuła

31 stycznia 2021 r. zmarł Marian Jaskuła, wieloletni prezes swarzędzkiego oddziału PTTK Meblarz, ekonomista, pasjonat turystyki. Pan Marian w 1983 roku założył i nieprzerwanie do 2009 r. pełnił funkcję prezesa Oddziału PTTK „Meblarz” w Swarzędzu. W latach 1979-89 był członkiem Miejskiej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki przy Urzędzie Miasta i Gminy Swarzędz. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Honorową Odznaką PTTK. W 2009 roku, w uznaniu zasług na rzecz swarzędzkiej społeczności, został wyróżniony honorowym tytułem „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz”. Miał 88 lat.


Aleksander Doba

22 lutego 2021 r., podczas wyprawy na Kilimandżaro w Tanzanii, zmarł – pochodzący ze Swarzędza – Aleksander Doba, wielki podróżnik, kajakarz, trzykrotny zdobywca Atlantyku, Honorowy Obywatel Swarzędza, zdobywca tytułu Podróżnika Roku National Geographic. Był człowiekiem niezwykłej charyzmy, wielkiej pogody ducha i niewyczerpalnych pokładów energii oraz optymizmu. Aleksander Doba był także pierwszym Polakiem, który przepłynął kajakiem Jezioro Bajkał. Olek Doba urodził się w Swarzędzu, tu mieszkał przez 29 lat i zawsze podkreślał swoje związki ze Swarzędzem. Miał 74 lata. Spoczął na cmentarzu w Policach.

Kazimiera Koprucka

21 kwietnia 2021 r. w wieku 104 lat zmarła najstarsza mieszkanka naszej gminy, Kazimiera Koprucka. Pani Kazimiera urodziła się podczas I wojny światowej, dokładnie 24 stycznia 1917 roku w Jasinie jako dziewiąte dziecko Józefa i Antoniny (z Piechockich) Malickich. Podczas II wojny światowej Pani Kazimiera z mężem oraz maleńkimi dziećmi została wywieziona do Łodzi, a następnie do Stąporkowa. Po wojnie wróciła do domu w Jasinie. Najstarsza swarzędzanka doczekała się w sumie 4 dzieci, 8 wnuków, 12 prawnuków. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Poznańskiej.

Jan Małecki

26 kwietnia, w wieku 83 lat odszedł Jan Małecki, były samorządowiec, radny Rady Powiatu Poznańskiego I kadencji (1998-2020). Od 1962 roku związany z Uzarzewem, wieloletni dyrektor, a potem prezes Przedsiębiorstwa Rolno – Spożywczego w Uzarzewie, znany i ceniony mieszkaniec naszej gminy, przez dziesięciolecia związany z rolnictwem. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, Pan Jan nadal prezesował uzarzewskiemu przedsiębiorstwu, ciesząc się wielkim autorytetem zarówno wśród pracowników, jak i mieszkańców. Spoczął na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Jasinie – Gortatowie.

Roman Bartkowiak

22 sierpnia z grona swarzędzkich byłych rajców odszedł Roman Bartkowiak,  były długoletni swarzędzki samorządowiec. Pan Roman był członkiem Zarządu Gminy Swarzędz w latach 1998-2002, radnym dwóch kadencji (1998-2006), filantropem i Przyjacielem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Swarzędzu. Miał 75 lat. Spoczął na cmentarzu w Głuszynie.

Andrzej Przychodzki

27 października br.  zmarł dr Andrzej Przychodzki, wielki pasjonat historii Swarzędza, regionalista, bibliofil, społecznik, humanista, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej w latach 1997-2001, autor i współautor wielu publikacji i artykułów, uczeń prof. Ryszarda Kosteckiego. Dr Andrzej Przychodzki był człowiekiem obdarzony wszechstronną, olbrzymią wiedzą. Pracę doktorską obronił na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu, czy w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uroczystości pogrzebowe dra Andrzeja Przychodzkiego odbędą  się w środę, 3 listopada br. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Marcina w Swarzędzu.

- Reklama -
- Reklama -

Uratowali dom

Czołówka na Granicznej

Groźnie na Rabowickiej