wtorek, 23 lipca 2024
16.6 C
Swarzędz

Bezdomność kontrolowana?

Okres jesienno-zimowy to wyjątkowo trudny czas dla bezdomnych, dlatego też jak co roku o tej porze wraca temat opieki nad tymi osobami. Jak pod tym względem jest w naszej gminie?

Zobacz także

- Reklama -

Po dość ciepłych dniach nadeszło ochłodzenie. I z pewnością w kolejnych tygodniach zrobi się jeszcze zimniej. Jak z takimi warunkami radzą sobie bezdomni? Jak wygląda ich sytuacja w naszej gminie? Z danych, które otrzymaliśmy z Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że obecnie na terenie Swarzędza przebywają tylko 2 osoby bezdomne. Ale cały czas służby publiczne skrupulatnie przeczesują miejsca, w których bezdomni mogą się pojawiać: opuszczone budynki, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze, czy po prostu klatki schodowe. – Aktualnie na terenie gminy przebywają dwie osoby bezdomne, które nie chcą skorzystać z pomocy w formie schronienia. W okresie zimowym pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu wspólnie z pracownikami Straży Miejskiej w Swarzędzu na bieżąco monitorują miejsca, gdzie mogłyby przebywać osoby bezdomne i prowadzą rozmowy na temat możliwości skorzystania z różnych form wsparcia, w tym przede wszystkim schronienia – mówi w rozmowie z „TS” Karolina Olkiewicz-Różalska ze swarzędzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dodając że gmina oferuje pomoc osobom bezdomnym w formie skierowania do takiej placówki. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało 30 osób (ich pobyt w schroniskach kosztował miasto prawie 188 tys. zł), z kolei od stycznia do września br. do ośrodków przewieziono już 22 osoby (w tym okresie na opłatę schronienia wydano nieco ponad 139 tys. zł). Osoby bezdomne ze Swarzędza kierowane są przez służby publiczne do schronisk prowadzonych przez Stowarzyszenie „MONAR” w Poznaniu, Gościejewie, Zielińcu i Rożnowicach.

Problemem alkohol

Kłopot w tym, że nie wszyscy bezdomni chcą korzystać z gościnności takich placówek. Powód? Bardzo często alkohol: – Do ośrodków dla bezdomnych przyjmowane są tylko osoby trzeźwe, a w placówkach obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Dlatego też wielu bezdomnych woli koczować na zewnątrz, a my nie możemy nikogo zmusić, by przeniósł się do schroniska – rozkłada ręce Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej. – Tymczasem alkohol nadużywany w jesienno-zimowych warunkach jest dodatkowym czynnikiem, który powoduje, że ryzyko utraty życia wzrasta. Staramy się jednak patrolować miasto i pod tym kątem – tłumaczy szef funkcjonariuszy. Nie wszędzie jednak uda się dotrzeć na czas. W połowie października, najprawdopodobniej wskutek wyziębienia organizmu, na swarzędzkich Plantach zmarł mężczyzna. Był nietrzeźwy. – Ruch bezdomnych odbywa się praktycznie przez cały rok, część „naszych” bezdomnych opuszcza gminę, inni przyjeżdżają, sytuacja zatem jest dynamiczna, także pod kątem miejsc, w których takie osoby mogą nocować. Dlatego jeżeli mieszkańcy mają wiedzę na temat pobytu osoby bezdomnej w miejscu, w którym nigdy wcześniej takie osoby nie bywały, powinny przekazać stosowną informację strażnikom miejskim lub Ośrodkowi Pomocy Społecznej – dodaje szef municypalnych, podkreślając, że ostatnie kontrole miejsc, w których potencjalnie mogą przebywać bezdomni nie wykazały, aby ktokolwiek znajdował się w niebezpiecznej dla życia i zdrowia sytuacji. Ale wiele też zależy w tym względzie od nas samych: – Zima z pewnością nadejdzie. Prosimy mieszkańców, aby w tym najchłodniejszym okresie roku nie wyganiać osób bezdomnych z ciepłych miejsc, jak klatki schodowe, korytarze. To może być jednoznaczne ze skazaniem kogoś na śmierć z wychłodzenia – apeluje P. Kubczak.

Doraźnie z pomocą

Bezdomni, którzy jednak odmawiają transportu do schroniska mogą w Swarzędzu liczyć na tzw. pomoc doraźną: – Osoby bezdomne mogą skorzystać również z pomocy w formie zasiłków celowych z przeznaczeniem na zakup leków, żywności, odzieży, obuwia, środków czystości czy artykułów higienicznych; zasiłków stałych, okresowych czy ubezpieczenia zdrowotnego, jak również z nieodpłatnego poradnictwa prawnego, psychologicznego, terapeuty ds. uzależnień. Ponadto ww. osoby mogą korzystać z pomocy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Swarzędzu, os. Kościuszkowców 26, gdzie mogą codziennie od poniedziałku do piątku otrzymać chleb – wylicza K. Olkiewicz-Różalska ze swarzędzkiego OPSu. Do dyspozycji bezdomnych jest też tzw. ogrzewalnia, znajdująca się w Poznaniu przy ul. Krańcowej 10. W okresie jesienno-zimowo-wiosennym (od października do końca maja) placówka oferuje – przez cały tydzień – schronienie w ogrzewanym pomieszczeniu: od 19.00 wieczorem do 7.00 rano. Pobyt w ogrzewalninie wymaga skierowania z Ośrodka Pomocy Społecznej. Prośbę o interwencję w sprawach osób bezdomnych skierować można do Straży Miejskiej (tel. (61) 65-10-986), na Policję (tel. 61 841 48 00 ) oraz do Ośrodka Pomocy Społecznej (tel. 61 651 26 50), czy miejscowego oddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (tel. 506 067 287).

- Reklama -
- Reklama -