sobota, 20 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Ruszył proces apelacyjny byłego radnego

9 listopada w Sądzie Okręgowym w Poznaniu rozpoczął się proces apelacyjny byłego swarzędzkiego samorządowca, Zbigniewa A. Radny kilku kadencji i nauczyciel geografii w kwietniu br. został skazany na 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności za molestowanie sześciu kobiet.

Zobacz także

- Reklama -

Przypomnijmy. 19 czerwca 2018 roku policja zatrzymała swarzędzanina Zbigniewa A., byłego członka Zarządu Gminy i radnego kilku kadencji, nauczyciela geografii, a ostatnio dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu. Mężczyzna był podejrzewany o molestowanie uczennic ze swojej szkoły. W grudniu 2018 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 59-latkowi, zarzucając mu popełnienie 6 przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę sześciu kobiet (w tym dwóch małoletnich).Chodziło o przestępstwa z art. 197 § 2 kk i 199 § 3 kk; 199 § 1 kk oraz 217 § 1 kk, tj. doprowadzenia osoby małoletniej do poddania się innej czynności seksualnej przy nadużyciu zaufania, doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej oraz naruszenia nietykalności cielesnej –  informował wówczas Michał Smętkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Po roku, w Sądzie Rejonowym Poznań Grunwald i Jeżyce rozpoczął się proces samorządowca. Zbigniew A. cały czas nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratora domagała się 5 lat pozbawienia wolności, a obrońca Zbigniewa A. wnosił o uniewinnienie swojego klienta.

W kwietniu br. sąd uznał byłego radnego za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów, skazując go na 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności, bez zawieszenia. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz piastowania stanowisk w oświacie przez okres 10 lat.  Zbigniew A. miał także zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz każdej ze swoich sześciu ofiar miał przekazać zadośćuczynienie w kwocie od 4 do 8 tys. złotych. Wyrok nie był prawomocny, strony wkrótce złożyły apelacje od wyroku. 9 listopada w poznańskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces apelacyjny Zbigniewa A. Z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonych osób, proces  odbywa się z wyłączeniem jawności.

- Reklama -
- Reklama -