czwartek, 25 lipca 2024
22.2 C
Swarzędz

Będzie porozumienie międzygminne?

Chociaż ZM GOAP przestanie wkrótce istnieć, to okoliczne miejscowości – w tym Swarzędz - podpiszą ze stolicą Wielkopolski porozumienie o współpracy w zakresie gospodarki śmieciowej. Będzie ono dotyczyło możliwości spalania odpadów z terenu zainteresowanych gmin w poznańskiej spalarni.

Zobacz także

- Reklama -

Od 1 stycznia 2022 r. Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” – jak wiemy – przestanie funkcjonować́ w dotychczasowej formule. Od nowego roku zarządzanie systemem gospodarki odpadami komunalnymi, m.in. organizacja systemu, kontrola odbioru odpadów, ich zagospodarowanie oraz prowadzenie edukacji ekologicznej przejdzie w kompetencje poszczególnych gmin, które w międzyczasie postanowiły związek opuścić. Kłopot w tym, że miejscowości te muszą gdzieś utylizować powstające na ich terenie śmieci, co regulują m.in. dyrektywy unijne oraz ustawy krajowe. Dlatego też wkrótce zostanie zawarte porozumienie międzygminne z Poznaniem, w ramach którego poznańska spalarnia – tak jak to było w ramach ZM GOAP – dalej będzie przyjmowała z tych miejscowości zmieszane odpady komunalne. Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej swarzędzcy radni zobowiązali burmistrza do parafowania takiego porozumienia. Obok naszej gminy mają w nim uczestniczyć także: Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki oraz Pobiedziska, a więc – poza Bukiem – wszystkie miejscowości zrzeszone do tej pory w ZM GOAP. Jak wynika z podjętej przez radnych uchwały w tej sprawie, Swarzędz będzie w przyszłym roku płacił spalarni ponad 266 zł za zutylizowanie 1Mg zmieszanych śmieci, przy czym maksymalna ilość jaką nasza gmina będzie mogła przekazać spalarni w tym czasie wyniesie ponad 16 tys. Mg na rok, najwięcej spośród wszystkich miejscowości, które wejdą w skład porozumienia. Zgoda na korzystanie z poznańskiej spalarni ma obowiązywać także po tzw. okresie przejściowym, czyli od lipca 2022 r., gdy gmina samodzielnie wybierze firmę odbierającą odpady z jej terenu. Odnotujmy, że za zawarciem porozumienia w tej sprawie opowiedziało się 20 miejscowych radnych, jeden samorządowiec wstrzymał się od głosu.

- Reklama -
- Reklama -