niedziela, 28 maja 2023
8.2 C
Swarzędz

75 lat Fabryki Armatur „Swarzędz”!

Chociaż Swarzędz drewnem stoi, to obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie przedsiębiorstw z naszej gminy jest firma, która z tradycyjnym swarzędzkim rzemiosłem ma niewiele wspólnego. Jest jednak największym w kraju konsumentem mosiądzu, a jej wyroby można spotkać na całym świecie. Fabryka Armatur „Swarzędz” - bo o niej mowa - kończy właśnie 75 lat.

Zobacz także

Historia powstania fabryki sięga roku 1946, kiedy to w Swarzędzu powstała spółka pod nazwą „Inż. M. Molicki – Zakład Metalowy – Swarzędz”. Inicjatorami przedsięwzięcia byli: Mieczysław Molicki, Stanisław Molicki, Stanisław Berger oraz Józef Gazy.  Na siedzibę spółki wybrano grunty przy ówczesnej ul. Św. Marcin, położone pomiędzy J. Swarzędzkim a ul. Cieszkowskiego.  Pierwszym Prezesem został inż. Mieczysław Molicki.

W roku 1950 nastąpiło przejęcie zakładu pod przymusowy zarząd państwowy, fabryka otrzymała wówczas nazwę  Poznański Przemysł Miejscowy, Zakład Metalowy – Swarzędz.

Obecna nazwa FABRYKA ARMATUR „SWARZĘDZ” została nadana w roku 1972, kiedy to przedsiębiorstwo zostało włączone do tzw. „przemysłu kluczowego”. Produkowano m. in. dla potrzeb hutnictwa, gazownictwa, budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego na rynek krajowy i na eksport. Lata 80-te to okres intensywnego rozwoju, zbudowano wówczas nową, dużą halę produkcyjną oraz wymieniono park maszynowy.  Upadek największego odbiorcy – Związku Radzieckiego i nowe warunki gospodarcze spowodowały jednak, że Fabryce Armatur „Swarzędz” groziła upadłość. Tak się jednak nie stało. W roku 1995 stanowisko dyrektora fabryki objął i sprawuje do dziś Grzegorz Meller. W wyniku zmian personalnych i organizacyjnych firma powoli, ale systematycznie zaczęła się rozwijać i ten proces trwa w zasadzie cały czas. W 2002 roku podpisana została umowa prywatyzacyjna, a firma otrzymała nazwę Fabryka Armatur „Swarzędz” sp. z o.o. W roku 2010  przeniesiono  siedzibę spółki  do nowo wybudowanego, nowoczesnego zakładu w Rabowicach.  

Dzięki stałemu unowocześnianiu parku maszynowego, automatyzacji procesów kucia, zakupie specjalistycznych obrabiarek, wyroby fabryki mogą z powodzeniem konkurować nie tylko na rynku krajowym, ale i globalnym.

Obecnie Spółka eksportuje ponad 40% produkcji, a wyroby firmy można spotkać w wielu krajach Unii Europejskiej, a także w USA. W tej chwili firma jest największym konsumentem mosiądzu w Polsce, a główną specjalizacją działalności jest kucie matrycowe wykonywane wg najlepszych, unikalnych technologii. Główne grupy asortymentu to pierścienie synchronizatora skrzyni biegów, odkuwki matrycowe z mosiądzu, brązu i stali, zawory do butli gazowych, obrobione korpusy wodomierzy i ciepłomierzy. 

Fabryka może poszczycić się wieloma nagrodami: kilkakrotnie została uhonorowana tytułem Gazeli Biznesu jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm wśród małych i średnich przedsiębiorstw, otrzymała również wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa oraz dwukrotne wyróżnienie w rankingu „Orły WPROST”. W minionym roku przedsiębiorstwu przyznano również wyróżnienie w rankingu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Dodajmy, że Fabryka zatrudnia 150 pracowników.

FotoFAS
- Reklama -
- Reklama -