-2.9 C
Swarzędz
sobota, 3 grudnia 2022

Omikron dotarł do Swarzędza i Zalasewa

Wariant koronawirusa o nazwie Omikron potwierdzono już w Swarzędzu i w Zalasewie. W świetle najnowszych badań Innowacyjnego Centrum Medycznego Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu Omikron stanowi ok. 6% zakażeń w Wielkopolsce.

Zobacz także

Wariant B.1.1.529 zwany Omikronem odkryto w listopadzie w RPA. Do tej pory w Polsce zidentyfikowano kilkanaście jego przypadków, także w Wielkopolsce i również w naszej gminie. Kilka dni temu w Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu zbadano 96 kolejnych pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 pod względem wystąpienia wariantu Omikron wirusa SARS-CoV-2. Próbki – jak informuje Instytut na swojej stronie internetowej – zostały pobrane  między 23 a 25 grudnia w punkcie pobrań na terenie Instytutu przy ul. Strzeszyńskiej 32 w Poznaniu. W analizowanych 96 próbkach wykryto 6 przypadków zakażeń wariantem Omikron. Dwie z nich pochodziły z Poznania, po jednej ze Swarzędza, z Zalasewa i Tarnowa Podgórnego. Zdiagnozowano też jeden przypadek u obcokrajowca. – Ocenia się, że częstość zakażeń wariantem Omikron wirusa SARS-CoV-2 w Wielkopolsce to obecnie około 6 % – wyjaśnia Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Przypomnijmy, że tuż przed świętami (22 grudnia), jak  informowała Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu, mieliśmy 360 aktywnych przypadków SARS-Cov-2 w naszej gminie, 2.967 w powiecie poznańskim i 3.776 w Poznaniu.

- Reklama -
- Reklama -
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 171)