2.7 C
Swarzędz
poniedziałek, 30 stycznia 2023

Nawet 10 razy więcej za gaz, ratusz zapowiada interwencję

W zeszłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził przyszłoroczne stawki opłat za prąd i gaz. Przy podobnym zużyciu za prąd zapłacimy w 2022 r. o 24%więcej, a za gaz o 54%. Tyle teoria. Swarzędzki ratusz poinformował właśnie, że ta druga stawka dla instytucji publicznych w naszej gminie (szkoły, przedszkola, budynki urzędowe) będzie jeszcze wyższa, wynosząca blisko 10-krotność obecnej!

Zobacz także

W ostatnich dniach media i portale społecznościowe obiegły zdjęcia rachunków za gaz, jakie otrzymują przedsiębiorcy i samorządy. A będzie jeszcze drożej. W ubiegłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził przyszłoroczne stawki opłat za media. Przy podobnym zużyciu za prąd zapłacimy w 2022 r. o 24% więcej niż obecnie, a za gaz aż o 54%. Do sprawy odniósł się także swarzędzki ratusz, informując, że przyszłoroczne podwyżki nie będą procentowe, a stanowiące wielokrotność dotychczasowych stawek. Przynajmniej w naszej gminie: – Niestety, ze względu na podejście dostawców gazu do ustalania taryf dla podmiotów gospodarczych, spora część mieszkańców, w tym również mieszkańców mieszkań komunalnych, odczuje podwyżki cen podobnie, jak przedsiębiorcy. Podwyżka, którą już zauważamy w grudniu odchodzącego roku, nie będzie wyrażona w procentach, o których słyszeli Państwo w mediach, ale w krotnościach. Dla naszych obiektów (szkoły, przedszkola, budynki urzędu) stawka będzie prawie 10-krotnie (!)wyższa od płaconej jeszcze w III kwartale br. i wg zapowiedzi ekspertów, to może nie będzie jej maksymalna wartość – czytamy w oświadczeniu burmistrza Mariana Szkudlarka, które w czwartek pojawiło się w tej sprawie na oficjalnej stronie internetowej miasta. – Jeszcze bardziej przeraża fakt, że stawkę taką będą musieli płacić również zarządcy budynków wielorodzinnych ogrzewanych z centralnej kotłowni, gdzie nie ma możliwości zawarcia indywidualnych umów z dostawcą gazu przez poszczególnych mieszkańców lub wspólnotę mieszkaniową. Taka właśnie sytuacja dotknęła m.in. zarządcę zasobu komunalnego, tj. Swarzędzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, który koszt ogrzewania rozlicza później na lokatorów i koszty te będzie musiał egzekwować – informuje gospodarz gminy, zapowiadając jednak, że będzie interweniował w tej sprawie w instytucjach zajmujących się zatwierdzaniem taryf za media: – Zachęcam przy tym wszystkich mieszkańców do sprawdzenia u swojego zarządcy ewentualnych kosztów ogrzewania lokali mieszkalnych, a ze swej strony zapewniam, że wystąpię do organu zajmującego się zatwierdzaniem taryf o pilną interwencję w tej sprawie i objęcie takich przypadków, gdzie całkowite koszty zużycia gazu w centralnych kotłowniach gazowych przenoszone są w całości na mieszkańców, regulacjami identycznymi jak dla umów indywidualnych – poinformował M. Szkudlarek. Pełna treść oświadczenia burmistrza w tej sprawie dostępna jest na stronie www.swarzedz.pl.

- Reklama -
- Reklama -