niedziela, 19 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Były radny trafi do więzienia

59-letni Zbigniew A., swarzędzki radny kilku kadencji, nauczyciel geografii, a ostatnio dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu został prawomocnie skazany za molestowanie sześciu kobiet. Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok I instancji i były samorządowiec trafi do więzienia na 2 lata i 10 miesięcy.

Zobacz także

- Reklama -

20 grudnia w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł prawomocny wyrok w sprawie byłego swarzędzkiego radnego, nauczyciela geografii i dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu, 59-letniego Zbigniewa A. Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok I instancji i skazał Zbigniewa A. na karę 2 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności (bez zawieszenia), wypłatę zadośćuczynienia na rzecz każdej z ofiar w wysokości od 4 do 8 tysięcy zł oraz 10-letni zakaz pracy w oświacie.

To finał sprawy, która kilka lat temu zbulwersowała opinię publiczną. Zbigniew A. został zatrzymany przez policję w czerwcu 2018 roku w związku z podejrzeniem  molestowania uczennic ze swojej szkoły. W grudniu tego samego roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko swarzędzaninowi, zarzucając mu popełnienie przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę sześciu kobiet (w tym dwóch małoletnich). Oskarżonemu zarzucono przestępstwa dotyczące naruszenia nietykalności osobistej oraz doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej.  Po roku, w Sądzie Rejonowym Poznań Grunwald i Jeżyce rozpoczął się proces samorządowca. Zbigniew A. cały czas nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów. Z kolei ofiary 59–latka zeznały, że  dyrektor m.in. przytulał je, całował, wypytywał o intymne szczegóły. Prokuratura domagała się 5 lat pozbawienia wolności, natomiast obrońca Zbigniewa A. wnosił o uniewinnienie swojego klienta. W kwietniu 2021 r. sąd uznał byłego radnego za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów, skazując go na 2 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności, bez zawieszenia. Wyrok nie był jednak prawomocny, strony wkrótce złożyły apelacje od wyroku i w listopadzie – w poznańskim Sądzie Okręgowym – rozpoczął się proces apelacyjny 59-latka. Z uwagi na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonych osób, proces odbywał się z wyłączeniem jawności. 20 grudnia Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok I instancji. Swarzędzki samorządowiec trafi do więzienia na prawie 3 lata. 59-latek przed sądem wyznał, że zarzucane mu przestępstwa nie miały miejsca, a jest to celowe działanie ze strony uczennic, które w ten sposób chciały się zemścić za złe stopnie. Oskarżony wyjaśniał także, że sprawa może mieć podtekst polityczny. (mandat radnego zdobywał z list PO).

Do tych bulwersujących zdarzeń w Zespole Szkół Elektrycznych w Poznaniu mogłoby nie dojść, gdyby odpowiednie organy zareagowały już w 2006 roku, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o możliwym molestowaniu jednej z uczennic swarzędzkiej szkoły, przez uczącego w tej placówce Zbigniewa A., nauczyciela geografii. Anonim z informacją o molestowaniu został jednak zniszczony przez wicedyrektorkę szkoły, a prokuratura umorzyła śledztwo, nie dopatrując się czynów przestępczych, a jedynie „nagannego moralnie przekroczenia granic relacji nauczyciel – uczeń, które może być oceniane jedynie w kontekście odpowiedzialności dyscyplinarnej”. O tych ustaleniach nie poinformowano jednak Kuratorium Oświaty i wobec Zbigniewa A. nie wytoczono żadnego postępowania dyscyplinarnego. Co więcej, mężczyzna wkrótce awansował.  Ze Swarzędza trafił do Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu, gdzie został dyrektorem. To w tej placówce doszło do molestowania czterech uczennic i dwóch dorosłych kobiet. Sprawa z 2006 roku dotycząca molestowania uczennicy w swarzędzkiej szkole niestety – zdaniem prokuratury – uległa przedawnieniu.

- Reklama -
- Reklama -