-2.9 C
Swarzędz
sobota, 3 grudnia 2022

Rusza przebudowa śródmieścia!

W nadchodzącym tygodniu rozpocznie się kompleksowa przebudowa 7 ulic oraz placu w ścisłym centrum miasta. W pierwszej kolejności roboty budowlane obejmą ul. Zamkową, która zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów. Auta nie wjadą też na Plac Powstańców Wlkp. Wytyczone zostaną objazdy.

Zobacz także

Rusza kompleksowa przebudowa śródmieścia. Zakres tego planowanego od lat przedsięwzięcia jest ogromny: gruntownie zmodernizowane zostaną nie tylko ulice sąsiadujące z Rynkiem (Nowy Świat, Zamkowa, Mickiewicza, Plac Powstańców Wielkopolskich, Mylna, Krótka, Bramkowa i Gołębia), ale i cała infrastruktura podziemna na tym obszarze, przede wszystkim kanalizacja, która zostanie rozdzielona na sanitarną i deszczową, co pozwoli zminimalizować spływ ścieków z tej części miasta do Jeziora Swarzędzkiego. W rejonie, który zostanie objęty inwestycją wykonywane będą również roboty wodociągowe, elektroenergetyczne, gazociągowe, telekomunikacyjne, na ulicach pojawi się też ledowe oświetlenie, wymienione zostaną dodatkowo ich nawierzchnie, chodniki, w okolicy pojawią się też nowe zatoki parkingowe.

Zamkowa i Plac Powstańców tylko dla pieszych

Inwestycja, jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, ruszy w najbliższym tygodniu (najprawdopodobniej w poniedziałek, 10 stycznia), a prace rozpoczną się od rozbiórki ul. Zamkowej: – W pierwszej fazie planowana jest rozbiórka ulicy Zamkowej na odcinku od ul. Grudzińskiego do Placu Powstańców Wlkp. Następnie rozpoczną się roboty branżowe związane z przebudową infrastruktury podziemnej, m.in kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej, gazowej oraz elektroenergetycznej i teletechnicznej. Sukcesywnie i w miarę potrzeb rozbierane będą chodniki wzdłuż ulicy Zamkowej. Dodatkowo na Placu Powstańców Wlkp. powstanie tymczasowe zaplecze budowy wykonawcy, dlatego konieczne będzie znaczne ograniczenie istniejących tu miejsc parkingowych – zapowiada w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Grzegorz Taterka. Sam Plac Powstańców Wielkopolskich zostanie wyłączony z ruchu. Nieprzejezdna, do czasu wykonania nowej nawierzchni, będzie także ul. Zamkowa. – Możliwe będzie tylko dojście do posesji. Objazdy zostaną wytyczone zgodnie z zatwierdzonym projektem Tymczasowej Organizacji Ruchu i głównie poprowadzone będą ulicami Grudzińskiego, Cieszkowskiego i Wrzesińską – podkreśla zastępca gospodarza miasta.

Pół roku na I etap

W kolejnej fazie – jak wynika z harmonogramu robót – prace będą prowadzone na odcinku ul. Zamkowej od Placu Powstańców Wlkp. do ul. Warszawskiej/Rynku, na fragmencie ul. Krótkiej i Wielkiej Rybackiej oraz na odcinku ul. Mickiewicza od ul. Zamkowej do ul. Krótkiej. Jak jednocześnie zapowiada ratusz, będzie to pierwszy z trzech zaplanowanych etapów robót na jakie zostało wstępnie podzielone całe zadanie, choć nie wyklucza się możliwości wprowadzenia zmian w etapowaniu prac. Przebudowa samej ul. Zamkowej ma natomiast potrwać pół roku: – Szacujemy, że pierwszy etap potrwa ok. 5-6 miesięcy. W momencie, kiedy wróci możliwość poruszania się ww. ulicami, front robót zostanie przesunięty na ul. Mylną i  Bramkową, a także pozostały fragment ul. Mickiewicza i Krótkiej oraz Pl. Powstańców Wlkp. W trzecim etapie planowane są prace na ul. Gołębiej i Nowy Świat. Pamiętajmy jednak, że będzie to ogromna i trudna inwestycja, dlatego proszę mieszkańców mieszkających przy tych ulicach oraz ich użytkowników o wyrozumiałość i cierpliwość na czas budowy – dodaje G. Taterka.

Przebudowa aż do 2023 r.

Przypomnijmy, że miasto zdecydowało się powierzyć tę ważną inwestycję firmie STRABAG z Pruszkowa, która zaoferowała gminie w przetargu najkorzystniejszą ofertę, wynoszącą ok. 34 mln zł. Wykonawca będzie miał aż 480 dni na zrealizowanie inwestycji, czyli mniej więcej półtora roku. Swarzędz jednak nie sfinansuje wszystkich prac tylko i wyłącznie ze swojego budżetu. Gmina w międzyczasie otrzymała 3 mln zł dofinansowania do tego przedsięwzięcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, kolejnych 10 mln zł ma też dorzucić Aquanet.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 171)