wtorek, 5 grudnia 2023
-5.1 C
Swarzędz

121 ofiar Covid-19

Ponad 6,2 tys. mieszkańców naszej gminy przeszło w 2021 r. zakażenie SARS-CoV-2. To niemal trzy razy więcej niż w 2020 r. W minionym roku na Covid-19 zmarło też ponad dwukrotnie więcej swarzędzan (86 osób), niż w pierwszym roku trwania pandemii.

Zobacz także

- Reklama -

Ponad 106 tys. zakażeń w Poznaniu i powiecie

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna podsumowała miniony rok pod względem zakażeń SARS-Cov-2. Jak wynika z najnowszych danych poznańskiego Sanepidu,  w 2021 r. w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano ponad 106 tys. zakażeń SARS-CoV-2, z czego 59,5 tys. w samym Poznaniu i 46,7 tys. w 17 gminach powiatu poznańskiego. To 2,5 raza więcej niż w pierwszym roku pandemii, kiedy w stolicy Wielkopolski i powiecie poznańskim odnotowano łącznie 43 tys. zakażeń. Łącznie od początku epidemii koronawirusa odnotowano 150 tys. przypadków, czyli u co szóstego mieszkańca Poznania i powiatu poznańskiego. Oczywiście są to dane oficjalnie. Zdaniem epidemiologów liczbę zakażeń należy pomnożyć przez 3, co może oznaczać, że połowa mieszkańców aglomeracji poznańskiej przeszła już zakażenie SARS-CoV-2. Może też na to wskazywać liczba ofiar śmiertelnych. W 2020 r. odnotowano 752 ofiary koronawirusa w Poznaniu i powiecie poznańskim, w 2021 r. aż 1735 zgonów. Biorąc więc pod uwagę tylko oficjalne dane i przypadki zakażenia, śmiertelność wyniosłaby w aglomeracji poznańskiej ok. 1,6%.

Ilu swarzędzan już przeszło zakażenie?

W 2020 roku, w świetle oficjalnych statystyk, odnotowano w naszej gminie 2,4 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jak informuje PSSE w Poznaniu, od marca 2020 r. do końca grudnia 2020 r. na Covid-19 zmarło 35 osób. Najnowsze dane wskazują, że w drugim roku trwania pandemii liczba zakażeń w naszej gminie ponad dwukrotnie wzrosła. Według oficjalnych statystyk w minionym roku SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 6,2 tys. mieszkańców naszej gminy. W tym samym czasie na Covid-19 zmarło 86 mieszkańców, co oznacza, że śmiertelność w przypadku koronawirusa (biorąc pod uwagę odnotowane przypadki) w naszej gminie wyniosła  ok. 1,5%. Łącznie od marca 2020 r. zakażenie  wykryto u ponad 8,7 tys. mieszkańców Swarzędza i swarzędzkich sołectw, co oznacza, że koronawirusem zaraziło się już ok. 20% naszej lokalnej społeczności. Jeśli oficjalne dane – jak sugerują wirusolodzy – pomnożymy razy 3 lub 4, to może oznaczać, że większość naszej lokalnej społeczności została zarażona i przeszła Covid-19. Warto dodać, że pandemia spowodowała już śmierć 121 mieszkańców naszej gminy.

2020 rok – Liczba zakażeń i zmarłych

  • Swarzędz -2,4 tys. zakażeń /35 zgonów
  • Poznań i powiat poznański – 43 tys. zakażeń /752 zgony

2021 rok – Liczba zakażeń i zmarłych

  • Swarzędz – 6,2 tys. zakażeń /86 zgonów
  • Poznań i powiat poznański –  106 tys. zakażeń/1735 zgonów
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -