środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Przetarg śmieciowy w tym tygodniu?

Ponad 10 tys. deklaracji śmieciowych wpłynęło na ten moment do swarzędzkiego ratusza. Jak wylicza miasto, w systemie brakuje jeszcze dokumentów dotyczących ok. 500 nieruchomości. Miasto jednocześnie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na nową firmę śmieciową.

Zobacz także

- Reklama -

Od 1 stycznia to gmina, a nie jak dotychczas ZM GOAP, organizuje system śmieciowy na swoim terenie. Z tego powodu miasto poprosiło w międzyczasie mieszkańców o złożenie nowych deklaracji śmieciowych. Na ich podstawie gmina będzie mogła dokładnie określić jakie są potrzeby społeczne w tym zakresie, ustalić harmonogramy odbioru odpadów i sposób ich zagospodarowywania, a także oszacować dokładne koszty całego systemu śmieciowego. Do tej pory, jak podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej poinformował wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, do miasta wpłynęło 10 tys. deklaracji od właścicieli nieruchomości. To znakomita większość, ale nie wszystkie: – Niestety, zgodnie z naszymi przewidywaniami najwięcej deklaracji wpłynęło w ostatnich dniach grudnia, w związku z czym część z nich jest jeszcze wprowadzana do systemu. Z tego powodu ci, którzy złożyli deklaracje jako ostatni, mogli jeszcze nie otrzymać indywidualnego numeru konta, na które będą wpłacać należności za odbiór śmieci – wyjaśniał burmistrz. – Szacujemy też, że nadal nie otrzymaliśmy deklaracji z ok. 500 nieruchomości. Będziemy musieli wezwać ich właścicieli do złożenia dokumentów – mówił T. Zwoliński. Jeśli jednak właściciele tych nieruchomości nie złożą nowych deklaracji, śmieci z tych terenów nie będą obierane, bo zwyczajnie nie znajdą się one w ewidencji gospodarki odpadami. Dla pozostałych, przypomnijmy, gmina awaryjnie uruchomiła ogólny numer konta, na które powinni wpłacać należności za odbiór śmieci do czasu otrzymania rachunków indywidualnych. Jak się jednak okazuje, część mieszkańców – mimo informacji o zmianach w płatnościach – przelała pieniądze na konta ZM GOAP: – To kwota rzędu 28 tys. zł i w stosunku do prawidłowo wpłaconych pieniędzy jest to śladowa ilość. Niestety, mieszkańcy którzy błędnie dokonali wpłat nie otrzymają zwrotu szybko, bo ZM GOAP działa w bardzo okrojonym zespole i wszystkie procedury trwają dłużej – wyjaśnił T. Zwoliński. Jak jednocześnie poinformowano, za ostatni miesiąc z tytułu opłat śmieciowych gmina zgromadziła ponad 1,4 mln zł: – Na tej podstawie uważam, że nasz system śmieciowy będzie działał prawidłowo – podkreślił wiceburmistrz.

Przetarg „na dniach”

Trwają jednocześnie przygotowania do uruchomienia postępowania przetargowego, w ramach którego wyłoniona zostanie firma, która będzie odbierała odpady w gminie od lipca, czyli gdy wygaśnie – przejęty przez Swarzędz od ZM GOAP – kontrakt z FBSerwis: – Przetarg zostanie najprawdopodobniej ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Dopracowaliśmy procedurę korzystając z doświadczeń sąsiednich miejscowości. Chcemy po prostu uniknąć ich błędów – zapowiedział wiceburmistrz, dodając że rozstrzygnięć w tej sprawie spodziewa się w maju. W przypadku gdyby jednak miastu nie udało się rozstrzygnąć przetargu do końca czerwca, wywóz śmieci zostanie zlecony awaryjnie, w ramach tzw. zlecenia z wolnej ręki.

Jakie zmiany latem?

Przede wszystkim w zakresie częstotliwości odbioru worków z odpadami segregowanymi (np. papier, szkło), które będą wywożone raz na miesiąc, a nie jak obecnie – raz na dwa tygodnie, gmina w pełni przeniesie też obowiązek mycia pojemników na bioodpady z firmy śmieciowej na właścicieli nieruchomości (aktualnie pojemniki myte są dwa razy w roku – raz przez firmę odbierającą odpady, raz przez właściciela nieruchomości), zmiany obejmą też odpady wystawkowe, a mieszkańcy będą mieli obowiązek wcześniejszego zgłoszenia wystawienia śmieci wielkogabarytowych do odbioru. Dwa miejsca na tego typu odpady będzie musiała także wydzielić Spółdzielnia Mieszkaniowa na terenie osiedli. Mają tam trafiać wielkogabaryty wystawiane obecnie przez lokatorów przy altanach śmietnikowych. Zmiany przewidziano też dla właścicieli nieruchomości, na których kompostowane są bioodpady i którzy korzystają z tego tytułu z ulgi śmieciowej. Od lipca z tego typu nieruchomości bioodpady nie będą odbierane. Zlikwidowany zostanie też tzw. MPSZOK, czyli mobilny punkt odbioru odpadów. Nie zmieni się za to kolor pojemników, gmina chce też utrzymać na dotychczasowym poziomie opłaty śmieciowe.

- Reklama -
- Reklama -