poniedziałek, 20 marca 2023
10.2 C
Swarzędz

Wichura znowu szalała nad Swarzędzem

Kolejny już raz w ostatnich kilkunastu dniach nad naszą gminą przeszła wichura. Kilka drzew przewróciło się i uszkodziło zaparkowane auta. Pełne ręce roboty mieli – tradycyjnie – strażacy.

Zobacz także

W ostatnich dniach po raz kolejny naszą gminę nawiedziły potężne wichury, ze skutkami których walczyli strażacy ze Swarzędza i Kobylnicy.  – 4 lutego strażacy ze Swarzędza zostali wysłani na os. Czwartaków, gdzie na jednym z placu zabaw pęknięte drzewo zagrażało osobom tam przebywającym. Konieczne było ścięcie drzewa przez strażaków. Następne zgłoszenia dotyczy  interwencji na os. Kościuszkowców, gdzie przewrócone drzewo spadło na auto oraz na ul. Kwaśniewskiego, gdzie strażacy usuwali powalone drzewo na drogę – wyjaśnia Tobiasz Baranicz z OSP Swarzędz. Zgłoszeń dotyczących połamanych, przewróconych drzew było jednak znacznie więcej. 6 lutego natomiast swarzędzcy strażacy interweniowali na os. Dąbrowszczaków, gdzie złamana gałąź spadła na auto, na szczęście nie doszło do uszkodzenia pojazdu. – Niestety, prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne dla naszego regionu. W najbliższych dniach możemy spodziewać się zarówno opadów deszczu, jak i występowania silnych podmuchów wiatru, jednak z mniejszą siłą niż w ostatnim czasie – podkreśla T. Baranicz. I apeluje: – Mimo wszystko pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas silnych wiatrów, przede wszystkim powinniśmy zabezpieczyć przedmioty znajdujące się zarówno poza domem jak i na balkonach jak np. meble ogrodowe, doniczki, kwiaty, pojemniki na śmieci, trampoliny i inne rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć zagrożenie dla innych mieszkańców czy też spowodować jakieś zniszczenia. Pamiętajmy także, aby w czasie takich wichur unikać parkowania pojazdów pod drzewami, czy liniami energetycznymi. Jak widzimy po ostatnich interwencjach nadłamane konary drzew często spadają na auta i mogą spowodować ich uszkodzenie – podkreśla Tobiasz Baranicz. 

- Reklama -
- Reklama -