1.6 C
Swarzędz
poniedziałek, 5 grudnia 2022

Prawie 100 tys. zł na izbę wytrzeźwień

Blisko 100 tys. zł samorząd naszej gminy przekaże w tym roku powiatowi poznańskiemu na zlecenie prowadzenia izby wytrzeźwień dla mieszkańców powiatu, w tym naszej gminy. To blisko 10 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym.

Zobacz także

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej samorządowcy przyjęli – jednogłośnie – projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi poznańskiemu na pokrycie kosztów związanych ze zleceniem prowadzenia izby wytrzeźwień, do której trafiają również mieszkańcy naszej gminy. Zgodnie z ustawą o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, organizować i prowadzić takie obiekty mogą wyłącznie miejscowości liczące ponad 50 tys. mieszkańców lub powiaty, dlatego też Swarzędz – podobnie jak inne gminy powiatu – zmuszony jest przekazywać Starostwu Powiatowemu środki na ten cel.  W tym roku – jak poinformowano – będzie to 99940 zł, czyli prawie 10 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym: – Powiat poznański podjął się realizacji tego (…) zadania, a jednostki samorządu szczebla gminnego, w tym gmina Swarzędz, zabezpieczyły w budżetach na rok 2022 odpowiednie środki. Według sprawozdania za I półrocze 2021 r. do izby wytrzeźwień przewieziono łącznie 568 osób, w tym 109 z terenu gminy Swarzędz (19%). Dotacja udzielona przez Gminę Swarzędz w kwocie 99940 zł stanowić będzie blisko 13% łącznej kwoty dotacji udzielonych przez gminy z powiatu poznańskiego – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Odnotujmy, że funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji odwożą nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, gdy ci znajdują się w stanie zagrażającym ich życiu bądź zdrowiu. Mundurowi w takich przypadkach nie są bowiem w stanie zapewnić im opieki medycznej. Rocznie do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych przy ul. Podolańskiej w Poznaniu – z którego „gościnności”, oprócz mieszkańców gmin powiatu poznańskiego, korzystają także poznaniacy – trafia średnio 7-8 tys. osób.

- Reklama -
- Reklama -
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 171)