poniedziałek, 26 lutego 2024
1.5 C
Swarzędz

W żłobku drożej, choć… taniej

Radni postanowili podnieść opłaty, które uiszczają rodzice za pobyt swojej pociechy w miejskim żłobku „Maciuś”. Nowe stawki wejdą w życie we wrześniu. Ale biorąc pod uwagę rozmaite programy pomocowe i socjalne, koszt opieki żłobkowej może być ostatecznie niższy niż obecnie. I to o prawie 300 złotych.

Zobacz także

- Reklama -

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej samorządowcy przegłosowali zmiany w opłatach za pobyt dziecka w gminnym żłobku „Maciuś”, podnosząc dotychczasowe stawki. Oznacza to, że od września tzw. miesięczna opłata stała za opiekę nad maluchem w placówce wzrośnie z 264 zł miesięcznie (12 zł dziennie za pobyt dziecka do 10 godzin w żłobku) do 511 zł (wysokość 17% minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. za pracę), miesięczne wyżywienie natomiast pójdzie w górę o 44 zł – ze 176 zł do 220 zł, czyli dzienne wyżywienie dziecka wzrośnie z 8 zł do 10 zł. Jak uzasadnił w uchwale ratusz, zmiany te są konieczne, bo wysokość dotychczasowych opłat ustalana była w 2011 r., czyli już 11 lat temu. – Zmiana wysokości opłaty na pobyt dziecka w żłobku (…) wynika z coraz bardziej rosnących kosztów funkcjonowania żłobka. Rosnące koszty cen żywności, prądu, ogrzewania, a także rosnąca inflacja, czy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, powodują, że koszt utrzymania dziecka w żłobku z roku na rok jest coraz wyższy, a opłaty ponoszone przez rodziców od 2011 r. są na tym samym poziomie, dlatego też niezbędne jest wprowadzenie wyższej stawki za pobyt dziecka w żłobku oraz wyższej stawki za wyżywienie – argumentuje gmina.

Ale jak jednocześnie zauważa wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, wyższe stawki w żłobku nie oznaczają, że rodzice zapłacą więcej: –  Należy mieć na względzie, że w ramach rządowego programu Polski Ładrodziny otrzymają wsparcie finansowe – mówi zastępca gospodarza miasta. Chodzi tu o programy skierowane dla rodzin z dziećmi w wieku do lat 3, czyli np. tzw. „Żłobkowe”: – Ta forma wsparcia będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. z wyrównaniem od stycznia 2022 r. Od 1 kwietnia 2022 r. rodzice będą mogli składać wnioski do ZUS o ustalenie prawa do dofinansowania. Dofinansowanie przysługiwać będzie w wysokości 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak, niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem – wyjaśnia T. Zwoliński. Drugim z programów jest tzw. RKO, czyli  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, w ramach którego od 1 stycznia br. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać wypłata do 12 tys. zł na dziecko. – Pieniądze będą wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane – tłumaczy burmistrz, wyliczając że ostateczne koszty pobytu dziecka w żłobku będą niższe: dziś wynoszą one miesięcznie 440 zł, od września – przy korzystaniu przez rodziców z jednego z dwóch wspomnianych wsparć rodzinnych – będą oscylowały w granicach 231-331 zł miesięcznie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -