czwartek, 25 lipca 2024
22.2 C
Swarzędz

Swarzędz świętował

Dwa dni Swarzędz celebrował Święto Patrona Gminy i swarzędzkich stolarzy – św. Józefa. Z tej okazji w minioną sobotę odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której nadano tytuły „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz” oraz wręczono wyróżnienia cechowe. Natomiast w niedzielę odprawiona została msza św. w intencji mieszkańców, złożono także wiązki kwiatów pod figurą św. Józefa i odsłonięto kolejną miejską rzeźbę.

Zobacz także

- Reklama -

Tegoroczne uroczystości związane z obchodami Święta Patrona naszej gminy św. Józefa rozpoczęły się w sobotę, 19 marca uroczystą sesją Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie. Uroczystość zainaugurował – już tradycyjnie – występ Chóru Stolarzy „Akord”, pod kierownictwem Jadwigi Maćkowiak. Przybyłych na uroczystą sesję – starostę Jana Grabkowskiego, prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Antoniego Odzimka, burmistrza Mariana Szkudlarka wraz z zastępcami, radnych Rady Powiatu Poznańskiego i radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu, cechmistrza Cechu Stolarzy Swarzędzkich Piotra Kasprzaka, dyrektorów swarzędzkich instytucji, szkół i jednostek budżetowych, sołtysów, przedstawicieli duchowieństwa oraz wszystkich zgromadzonych gości – powitała przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura. Nie zabrakło refleksji nad aktualną sytuacją w Ukrainie i gestu solidarności, co podkreślali w swoich wystąpieniach zarówno burmistrz Marian Szkudlarek, szefowa RM Barbara Czachura, jak i starosta Jan Grabkowski. Zebrani wysłuchali też znanej piosenki Chłopców z Placu Broni pt. ,,Kocham Wolność”.

Kulminacyjnym punktem uroczystej sesji było wręczenie najwyższych odznaczeń naszej gminy. Tytuły „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz” otrzymali w tym roku Leszek Staniewski, prezes firmy Stanbud, przedsiębiorca z Garbów, Wojciech Wietrzyński, twórca Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej oraz Swarzędzki Klub Sportowy Unia Swarzędz. Nie zabrakło też wyróżnień i dla stolarskiej braci, które wręczał cechmistrz Piotr Kasprzak i prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Antoni Odzimek.  Złoty medal  za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego otrzymał Pan Aleksander Łoza, natomiast srebrne medale:  Zbigniew Staniszewski i Maciej Czerwonka.

 Część artystyczną uświetnił występ Anny Wyszkoni. Następnego dnia w Zalasewie nastąpiło oficjalne otwarcie ronda im. Powstańców Wielkopolskich Ziemi Swarzędzkiej, zlokalizowanego u zbiegu ulic Polskiej i Kórnickiej. W samo południe złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów pod figurą św. Józefa u zbiegu ulic Polnej i Wrzesińskiej, po czym w kościele pw. Marcina Biskupa odprawiona została uroczysta msza św. w intencji mieszkańców. Tego dnia odsłonięto także kolejną figurę swarzędzkiego stolarza, która znajduje się przed swarzędzkim ratuszem.

- Reklama -
- Reklama -