środa, 12 czerwca 2024
19.4 C
Swarzędz

Powstanie ośrodek dla niepełnosprawnych

Zobacz także

- Reklama -

Czekanie na pieniądze

Ratusz ma już gotowy projekt inwestycji wraz z pozwoleniem na budowę. Jeśli gminie uda się pozyskać dofinansowanie na jej realizację ze środków zewnętrznych, to jeszcze w II kwartale roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę ośrodka. Obiekt, który ma powstać na tyłach Szkoły Podstawowej nr 3, jak mówi burmistrz Marian Szkudlarek, będzie spełniał wszystkie kryteria jeśli chodzi o opiekę nad osobami niepełnosprawnymi i skupiał w jednym miejscu w Swarzędzu to wszystko, czego te osoby potrzebują. Takiego ośrodka w gminie, jak jednocześnie podkreśla gospodarz miasta, po prostu brakuje: – To niezwykle ważne i potrzebne przedsięwzięcie. Zależało nam na tym, żeby taki obiekt – ze względu na kwestie integracyjne – powstał na terenie jednej ze szkół w gminie. Akurat SP nr3 dysponuje zarówno miejscem pod taką budowlę, jak i zapleczem sportowym w sąsiedztwie, dlatego uznaliśmy, że będzie to najlepsza lokalizacja. Projekt wykonawczy dla tej inwestycji wraz z pozwoleniem na budowę jest już gotowy. W tej chwili szukamy środków na jego realizację poprzez startowanie w różnego rodzaju konkursach zewnętrznych, próbowaliśmy także nakłonić do jego częściowego sfinansowania Starostwo Powiatowe – wyjaśnia gospodarz Swarzędza, podkreślając że przedsięwzięcie zostało ostatecznie zgłoszone do kolejnej edycji rządowego programu „Polski Ład”. Gmina liczy, że w ten sposób pozyska na budowę ośrodka 12,5 mln zł, choć – na dzień dzisiejszy – nie wiadomo ile pieniędzy ostatecznie pochłonie jego budowa.

SPDST: Coraz więcej podopiecznych

Gospodarzem tego obiektu w przyszłości ma być jednak Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, które zresztą było inicjatorem jego powstania. Jak podkreśla w rozmowie z „TS” jego prezes Barbara Kucharska, SPDST od wielu lat prowadzi dla swoich podopiecznych tzw. Warsztaty Terapii Zajęciowej korzystając m.in. z sal do ćwiczeń znajdujących się właśnie w SP nr 3. Stowarzyszenie jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że komplikuje to pracę szkoły, w której wzrasta liczba uczniów i co za tym idzie – potrzeby lokalowe placówki oświatowej: – Z roku na rok wzrasta również liczba podopiecznych Stowarzyszenia wymagających specjalistycznej opieki rehabilitacyjnej i różnych form terapii. Od wielu lat marzyliśmy o utworzeniu „Integracyjnego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii”, który skupiłby w jednym miejscu wszystkie formy pomocy dla osób niepełnosprawnych. Teraz projekt takiego obiektu został opracowany – tłumaczy Barbara Kucharska. – Powstał on po wielu wizytach w ośrodkach, konsultacjach ze specjalistami i  uwzględnia wszystkie potrzeby dzieci i osób z niepełnosprawnościami z naszej gminy – dodaje szefowa SPDST. W tej chwili pod opieką Stowarzyszenia jest 246 osób – w różnym wieku i z rozmaitymi potrzebami.

Ośrodek ze strefami

Dlatego też kompleks integracyjno-terapeutyczny, jak wynika z przygotowanego przez gminę projektu, będą stanowiły cztery odrębne budynki, w których znajdzie się m.in. sala rehabilitacyjna, pomieszczenia do hydroterapii, sala wczesnej interwencji, integracji sensorycznej, doświadczania świata, pomieszczenie dedykowane dogoterapii, gabinety psychologa, logopedy oraz pracownie terapii zajęciowej. Całość zostanie też podzielona na niezależne strefy: wielofunkcyjną, rehabilitacyjną, strefę gabinetów, wczesnej interwencji, gospodarstwa domowego, administracji oraz strefę tematyczną, obejmującą część Warsztatu Terapii Zajęciowej. Ponadto zagospodarowany zostanie teren wokół ośrodka: przed budynkiem zorganizowany zostanie ogród, plac rekreacyjny oraz parking.

Pracownia na Kościuszkowców zostaje

Jak jednak podkreśla Barbara Kucharska, budowa centrum integracyjnego nie spowoduje, że działalność terapeutyczna Stowarzyszenia zostanie skupiona tylko i wyłącznie w nowym miejscu: – Z uwagi na dużą liczbę osób objętych terapią zajęciową (w tej chwili to 50 dorosłych osób – przyp. red.) i osoby oczekujące na miejsce w warsztacie będziemy nadal prowadzić terapię na os. Kościuszkowców 13. Jest to miejsce, w którym jesteśmy od 22 lat – wyjaśnia prezes SPDST. Do nowego ośrodka, który powstanie przy podstawówce przeniesiona zostanie natomiast pracownia SPDST z Kobylnicy. W jej miejscu, jak wynika z pojawiających się zapowiedzi, Stowarzyszenie chciałoby zorganizować hostel lub mieszkania chronione dla osób, które utraciły rodziców. Póki co, nie wiadomo kiedy dokładnie gmina rozpocznie budowę ośrodka, ani jak długo ona potrwa. Wiele jednak wskazuje na to, że realizacja tego przedsięwzięcia rozpocznie się jeszcze w tym roku. Do tematu z pewnością będziemy wracać.

- Reklama -
- Reklama -