środa, 12 czerwca 2024
19.4 C
Swarzędz

Swarzędz kupuje elektryczne autobusy

Swarzędz znalazł się wśród 67 małych i średnich miast w kraju, które zakwalifikowano do tzw. negocjacji warunków dofinansowania w ramach programu NFOŚiGW „Zielony transport publiczny”. Dzięki temu gmina otrzyma dotację w wysokości prawie 8 mln zł na zakup 5 autobusów elektrycznych.

Zobacz także

- Reklama -

Wniosek w tej sprawie gmina złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu ubiegłego roku. Z kolei podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Marian Szkudlarek poinformował, że Swarzędz znalazł się w gronie 67 miejscowości, które będą mogły liczyć na dofinansowanie do zakupu autobusów elektrycznych. W przypadku naszej gminy wyniesie ono 7,9 mln zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej ok. 16,5 mln zł. Podczas ubiegania się o kwalifikację do fazy negocjacyjnej drugiej edycji programu, Swarzędz zadeklarował chęć zakupu w sumie 5 elektrobusów wraz z punktami ładującymi. – Zostaliśmy pozytywnie zweryfikowani w ramach dostawy pięciu elektrycznych autobusów. Przeszliśmy całą procedurę z tym związaną i w tej chwili czekamy na te pojazdy – powiedział gospodarz Swarzędza. – Po podpisaniu umowy z NFOŚiGW, co nastąpi w ciągu kilku najbliższych tygodni, ogłaszane będą przetargi na dostawę floty. Pojazdy będą dostarczane do naszej gminy co roku: dwa dotrą w przyszłym roku, dwa kolejne w 2024 r. i ostatni w 2025 r. Kwota dofinansowania na ten cel jest znacząca – dodał burmistrz. – Myślę, że autobusy elektryczne zostaną pozytywnie przyjęte przez mieszkańców i pozwolą nam pójść w kierunku budowania całkowicie zeroemisyjnej lub niskoemisyjnej floty transportu publicznego – podsumował szef swarzędzkiego ratusza. Póki co, nie wiadomo dokładnie jakiej wielkości i jakiej marki pojazdy dotrą do naszej gminy. Informacje na ten temat powinny jednak pojawić się wkrótce. Przypomnijmy, że od 2017 r. gmina sukcesywnie modernizuje swój tabor – zakupiono m.in. 11 nowoczesnych autobusów o napędzie hybrydowym oraz 3 kolejne autobusy, w tym dwa mniejsze pojazdy o długości 10 m.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -