2.7 C
Swarzędz
poniedziałek, 30 stycznia 2023

Sprawdź czy alergia może dotyczyć również Ciebie!

Alergia to obecnie choroba cywilizacyjna, która może spotkać każdego, bez względu na wiek i płeć. Światowa Organizacja Alergii (WAO) szacuje, iż 30-40% populacji na świecie ma co najmniej jedno schorzenie alergiczne, a Polskie Towarzystwo Alergologiczne ocenia, iż problem może dotyczyć nawet 50% Polaków.

Zobacz także

Wiele osób bagatelizuje objawy alergii, czasem są one mylone z objawami infekcji i leczone antybiotykami. Tymczasem nieleczona alergia może skutkować częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych, prowadzić do pojawienia się kolejnych uczuleń oraz astmy. Dlatego w przypadku występowania objawów alergicznych (kataru, łzawienia oczu, wysypki na skórze, biegunki lub bólu brzucha po zjedzeniu jakiegoś pokarmu) należy wykonać badania diagnostyczne, które umozliwią rozpoznanie i właściwe leczenie.

Współczesna diagnostyka laboratoryjna dysponuje nowoczesnymi testami, które umożlwiają rozpoznanie indywidualnego profilu uczuleniowego każdego pacjenta. Badania można wykonać testując alergię na pojedyczne alergeny, ale – w przypadku gdy trudno jest ustalić który czynnik wywołuje objawy – dobrym rozwiązaniem jest panel większej liczby alergenów, np. ALEX 295. Jest to również dobry sposób na zidentyfikowanie czynników wywołujących objawy u tych pacjentów, którzy mają alergię na więcej niż jeden pokarm lub inny wywołujący ją bodziec.

Test ALEX Panel 295 to badanie z najszerszym zakresem alergenów, w tym około 40 z nich dostępnych jest tylko w tym panelu. Co można zbadać w teście ALEX:

  • pyłki drzew, traw i chwastów
  • roztocza kurzu domowego, pleśnie i drożdże
  • owoce, warzywa, rośliny strączkowe
  • zboża, orzechy, nasiona
  • mleko, jaja
  • mięso, ryby, owoce morza
  • jady owadów, sierść zwierząt domowych i hodowlanych
  • przyprawy.

Dzięki takiemu szerokiemu składowi, oraz nowoczesnej technologii testu można określć indywidualny profil uczuleniowy u każdego pacjenta oraz określić czy ma alergię krzyżową. Wynik badania to również możliwość przewidzenia ryzyka wystąpienia groźnych dla pacjenta reakcji ogólnoustrojowych (anafilaksji), oraz możliwość ustalenia leczenia i diety.

To co jest również ważne dla pacjentów, którzy już przyjmują leki (przeciwhistaminowe, streydy, itp.), to fakt iż nie trzeba ich odstawiać do badania. Test nie musi być wykonywany na czczo i można go wykonywać również u małych dzieci.Test ALEX dostępny jest w ALAB laboratoria. Więcej o badaniu na stronie https://testalex.com.pl/.

lek. med. Agata Strukow ALAB laboratoria

FotoAlab
- Reklama -
- Reklama -