1.9 C
Swarzędz
poniedziałek, 28 listopada 2022

Chcesz kupić SUVa? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Planujesz zakup samochodu, a decyzja padła na SUVa. W Twojej głowie krążą różne myśli. Ekscytacja przeplatana jest niepewnością. Pierwsza z emocji wiąże się z możliwością zmian wynikającą z posiadania nowej rzeczy. Niepewność jest z kolei podyktowania obawami. Wszystko sprowadza się do tego, że nie wiesz, czy dana opcja spełni oczekiwania. Nic dziwnego, bo w przypadku aut z rynku wtórnego nigdy stuprocentowo nie stwierdzimy, że kupiliśmy egzemplarz wolny od wad. W takiej sytuacji należy jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko pomyłki.

Zobacz także

Zwróć uwagę na przebieg i eksploatację samochodu

Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić w przypadku samochodów używanych jest przebieg. To też jeden z tych czynników, który obrósł w wiele mitów i faktów. Niemniej jednak, szukajmy opcji, która ma za sobą pokonany jak najmniejszy dystans. Dobrze, aby te informacje miały swoje odzwierciedlenie w dokumentach. Innymi słowy mówiąc, przed zakupem należy potwierdzić zgodność licznika ze stanem faktycznym. 

Poza tym, istotną kwestią jest to, jak poprzedni użytkownik, czy użytkownicy eksploatowali samochód. Mówimy o SUVie, a więc pojeździe o szerokim przeznaczeniu. Z pewnością jednak nie chcielibyśmy, aby miał za sobą szeroką historię w rajdach off-road. W związku z tym szczególna uwaga powinna kierować się w stronę podłogi, progów, wahaczy, czy tłumika. Niewspółmierne zużycie tych elementów może świadczyć albo o agresywnej eksploatacji albo o tym, że licznik został w przeszłości przekręcony. 

Stan techniczny samochodu 

Poza wymienionymi powyżej czynnikami nie należy zapominać o całokształcie, czyli o ogólnym stanie technicznym samochodu. To, że nie był używany w rajdach terenowych nie musi wcale oznaczać, że wszystko działa w nim jak należy. Szczególną uwagę należy zwrócić na kondycję silnika. Sprawdźmy, czy poprawnie trzyma obroty oraz czy nie widać nigdzie niepokojących wycieków. 

Kolejnym elementem wymagającym dalszej weryfikacji jest stan zawieszenia. Mocno wyeksploatowane podzespoły dadzą się usłyszeć już podczas jazdy próbnej. Niemniej jednak nie zawsze tak jest, w związku z czym warto odwiedzić stację kontroli pojazdów i za niewielką opłatą zlecić sprawdzenie wykwalifikowanemu diagnoście. 

Historia wypadkowa 

Poza rajdami terenowymi jest też wiele innych aspektów, których chcielibyśmy, aby nasz obiekt zainteresowań nie doświadczył. Jednym z nich jest ogromna kolizja na skutek której uszkodzeniu uległa większość elementów, m.in. blacharskich. Aby upewnić się, że samochód jest bezwypadkowy warto zabrać ze sobą miernik lakieru. Jest to urządzenie, które możemy nabyć za niewielką cenę, ewentualnie wypożyczyć od specjalizujących się w tym zagadnieniu firm. Każde odchyły w odczytach na poszczególnych elementach karoserii mogą świadczyć o tym, że z autem działo się w przeszłości coś niedobrego. Co więcej, sprawdźmy spasowanie elementów oraz to, czy nie noszą znamion demontażu. 

Wyposażenie i komfort jazdy 

SUV jest kategorią, którą cechuje przestronność oraz komfort jazdy. W związku z tym zadbajmy o to, aby nasz potencjalny nabytek posiadał wszystkie udogodnienia, jakich oczekujemy. Absolutnym minimum wydaje się klimatyzacja i elektryczne szyby. Abstrahując od tego, szczególna uwaga powinna być zwrócona w stronę bezpieczeństwa. Sprawdźmy, jakie systemy zostały zamontowane w aucie, ile poduszek powietrznych posiada oraz jak wypada w testach zderzeniowych. Sprawdź też ranking najlepszych samochodów typu SUV.

- Reklama -
- Reklama -
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 171)