13.9 C
Swarzędz
piątek, 7 października 2022

Leki tylko do Rabowic

Do niedawna przeterminowane medykamenty można było zostawić w aptekach. Teraz należy oddawać je tylko i wyłącznie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rabowicach. To – jak wynika z docierających do nas sygnałów - spory kłopot dla mieszkańców, zwłaszcza seniorów.

Zobacz także

Przeterminowanych leków nie wolno tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Zawierają bowiem związki chemiczne, które mogą działać niekorzystnie na glebę i wodę. Dlatego nie powinno się ich też wyrzucać do toalety. Do niedawna odbiór tego typu odpadów organizował w naszej gminie ZM GOAP, umożliwiając aptekom ich przyjmowanie od mieszkańców, które następnie 4 razy w roku były odbierane z aptek przez Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Była to jednak usługa dodatkowa. Wraz z opuszczeniem przez gminę GOAPu i przejęciem przez ratusz zadań związanych z organizacją gospodarki na swoim terenie, zrezygnowano z tej usługi. Przeterminowane leki można już tylko dostarczyć do tzw. PSZOKa, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Rabowicach. To jednak spory kłopot dla wielu – zwłaszcza starszych – mieszkańców, o czym świadczą coraz częściej otrzymywane przez nas sygnały w tej sprawie: – Kiedyś w aptece mogłam bez problemu zostawić leki, którym upłynęła już data ważności. Teraz już ich nie przyjmują – żali się nasza Czytelniczka. – W aptece pani w okienku powiedziała mi, że jeśli mam jakąś małą ilość starych tabletek, to mogę je u niej zostawić. Ale większą powinnam oddać do specjalnego punktu. Nie tylko ja mam taki problem. A przecież wszędzie mówią, żeby nie wyrzucać leków do śmieci. Myślę, że w tej sytuacji ludzie właśnie to będą robić – podkreśla kolejna mieszkanka. – Mam 72 lata, mieszkam w Kobylnicy, trudno mi jechać specjalnie do Rabowic, żeby zostawić tam przeterminowane leki. Wcześniej było wygodniej, bo do apteki mam 200 metrów – podkreśla z kolei pan Antoni, który zadzwonił do redakcji „TS” w tej sprawie. Dlaczego gmina zrezygnowała ze świadczenia – jak GOAP – tej usługi? Wszystko, jak się okazuje, przez potężne koszty związane z odbiorem leków. A priorytetem dla miasta było utrzymanie opłat śmieciowych na dotychczasowym poziomie. – Przeterminowane leki zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego koszt ich odbioru i zagospodarowania w znaczący sposób wpływał na koszty ponoszone przez Związek. Aby uniknąć konieczności podniesienia wysokości opłat dla mieszkańców, co niestety musiały uczynić sąsiednie gminy, należało ograniczyć lub nawet zrezygnować z niektórych usług, jakie były świadczone właścicielom nieruchomości w poprzednich latach – tłumaczy wiceburmistrz Tomasz Zwoliński. I jak wylicza, koszty odbioru przeterminowanych leków w naszej gminie wyniosły w 2020 r. 38 tys. zł, jednak w ubiegłym roku było to już ponad 90 tys. zł i to mimo zmniejszenia się ilości oddawanych przez mieszkańców leków do aptek (o ok. 10%).  – Suma kosztów systemu, niestabilna sytuacja chociażby związana z atakiem militarnym na Ukrainę prowadzi do konieczności poszukiwania rozwiązań, które niejednokrotnie aby nie wiązały się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi muszą uwzględniać pewnego rodzaju ustępstwa – rozkłada ręce wiceburmistrz. – Dlatego też wyrażamy głębokie przekonanie, że mieszkańcy naszej gminy w sposób racjonalny podejdą do pewnego rodzaju rozwiązań, jakie Urząd był zmuszony zastosować oraz nie będą pochopnie wyrażali opinii – dodaje.

Przypominamy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajduje się na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych w Rabowicach przy ul. Świerkowej 17. Obiekt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00, w soboty natomiast w godzinach 9:00 – 14:00.

Poprzedni artykułKartuzy zdobyte!
Następny artykułZderzenie auta z danielem
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -