wtorek, 5 marca 2024
3 C
Swarzędz

Swarzędzanie dostali już prawie 4 mln zł na węgiel

Pierwsi swarzędzanie otrzymali już tzw. dodatek węglowy. Jak informuje Ośrodek Pomocy Społecznej, do tej pory wypłacono mieszkańcom naszej gminy świadczenia na kwotę prawie 4 mln zł.

Zobacz także

- Reklama -

Mieszkańcy Swarzędza i sołectw złożyli już blisko 2900 wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Jak do tej pory Ośrodek Pomocy Społecznej – który pilotuje te kwestie w gminie – wypłacił mieszkańcom z tego tytułu łącznie już ponad 3,9 mln zł. Cały czas analizowane są jednak kolejne wnioski: –  Przewidujemy, że może zostać złożonych jeszcze ok. 3000 wniosków – wylicza w rozmowie z „TS” Agnieszka Fabiś z miejscowego OPSu. Oznaczałoby to, że w gminie o świadczenie to może ubiegać się nawet 6 tys. gospodarstw domowych. Wypłata dodatku węglowego, przypomnijmy, jest zadaniem zleconym samorządom przez rząd. Pieniądze trafiają jednak do gminy transzami, nie wiadomo zatem jaką ostatecznie kwotę otrzyma Swarzędz na wypłaty tego typu świadczeń.

Kto i jak może ubiegać się o dodatek węglowy?

Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3 tys. zł. Nabór wniosków prowadzony jest do 30 listopada 2022 r. O dodatek węglowy mogą starać się gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym wydłużyła okres oczekiwania na realizację wniosków do dwóch miesięcy od daty jego złożenia, ale jak zaznacza swarzędzki OPS, wnioski złożone po 30 listopada nie będą rozpatrywane. Warto też zaznaczyć, że na jeden adres może być przyznane tylko jedno świadczenie. Dokumenty w tej sprawie można złożyć osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25, elektronicznie za pomocą profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego lub przesłać pocztą. Szczegółowe informacje na temat tego typu świadczeń, w tym wzór wniosku do pobrania, dostępne są na stronie opsswarzedz.pl.

- Reklama -
- Reklama -