niedziela, 19 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Będzie jaśniej przy krajówce

W ramach Programu Bezpieczna Infrastruktura Drogowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad doświetli wkrótce aż 8 przejść dla pieszych znajdujących się w naszej gminie w ciągu drogi krajowej nr 92.

Zobacz także

- Reklama -

Wprawdzie liczba wypadków z roku na rok maleje, to rośnie, niestety, liczba ich ofiar. Najwięcej takich zdarzeń drogowych – jak wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – odnotowuje się w ciągu dnia, ale to po zmroku i na nieoświetlonych ulicach jest najwyższy wskaźnik śmiertelności. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Dla porównania: w dzień w co trzynastym. Lepsza widoczność oznacza zatem wyższy poziom bezpieczeństwa, dlatego tak ważne jest „doświetlanie” szczególnie niebezpiecznych miejsc na mocno uczęszczanych trasach. Wkrótce więcej światła ma się pojawić na 8 przejściach dla pieszych znajdujących się w naszej gminie w ciągu drogi krajowej nr 92 – między Swarzędzem a Jasinem. Jak poinformował nas poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest zarządcą tej trasy, chodzi tutaj o takie punkty jak: rejon ul. Kirkora i Działkowej, ul. Tabaki i Stawnej, ul. Jesionowej, ul. Poznańskiej, ul. Zapłocie, stacji benzynowej przy ETC, czy w ciągu DK92 w Jasinie. We wszystkich tych miejscach ma się pojawić tzw. oświetlenie dedykowane, polegające na tym, że snop światła jest nakierowany na „zebrę”. Dzięki temu piesi mają się czuć bezpieczniej. GDDKiA wybrała już wykonawcę tego zadania, który – za kwotę ponad 2,2 mln zł ma zaprojektować i wybudować oświetlenie w Swarzędzu (zamówienie obejmuje także podobne zadanie na krajówce w Słupcy), a nowe przejścia dla pieszych mają być gotowe w ciągu 3-4 miesięcy. Odnotujmy, że GDDKiA realizuje doświetlenia przejść przy drogach krajowych w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. – Program ten wskazuje rodzaje działań, które są potrzebne do wykonania, aby sieć dróg krajowych w Polsce była dostosowana technicznie i organizacyjnie do potrzeb użytkowników. Koszt wszystkich zadań z Programu to ok. 2,5 mld zł. Źródłem finansowania przebudowy dróg krajowych w ramach PBID jest Krajowy Fundusz Drogowy – wyjaśnia Marcin Kucharczak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

- Reklama -
- Reklama -