wtorek, 16 kwietnia 2024
7.3 C
Swarzędz

Będą nowe podstawówki!

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej ratusz zaprezentował koncepcję budowy/rozbudowy dwóch kolejnych szkół w gminie: w Wierzonce oraz w Garbach. Obiekty powstaną w ciągu kilku najbliższych lat jako odpowiedź miasta na intensywny rozwój mieszkaniowy w tych okolicach.

Zobacz także

- Reklama -

Od kilkunastu lat gmina regularnie powiększa swoją bazę oświatową rozbudowując istniejące szkoły lub budując nowe placówki. Po wybudowaniu „Dwójki” i rozbudowaniu „Jedynki” w Zalasewie oraz SP nr 2 w Swarzędzu, czy gruntownej modernizacji podstawówki w Kobylnicy, ratusz – podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej – przedstawił koncepcje dotyczące dwóch kolejnych podstawówek, które w najbliższym czasie miałyby doczekać się prac modernizacyjnych, czy budowlanych: SP w Wierzonce oraz szkoły w Garbach. Obie placówki, jak poinformowano, miałyby być odpowiedzią na rozwijającą się w tych rejonach gminy infrastrukturę mieszkaniową i co za tym idzie – prognozowany w najbliższych latach przyrost ludności.

Wierzonka z nowymi klasami i salą gimnastyczną

Kapitalny remont obiektu szkolnego w Wierzonce (wybudowanego w 1905 r.) miasto przeprowadziło już w 2018 r. Wówczas – dzięki przekształceniu pomieszczeń po mieszkaniach znajdujących się na piętrze budynku – placówka zyskała kilka dodatkowych sal lekcyjnych. Teraz z kolei gmina przedstawiła koncepcję gruntownej rozbudowy szkoły o nowe skrzydło dydaktyczne wraz z – bardzo potrzebną uczniom – salą gimnastyczną. SP w Wierzonce – dzięki tej inwestycji, która miałaby zostać zrealizowana po zachodniej stronie istniejącego budynku szkolnego – zyskałaby do dyspozycji trzy sale lekcyjne, salę dla oddziału przedszkolnego, świetlicę, czy jadalnię. W dwukondygnacyjnym obiekcie powstałyby też gabinety dyrekcji, szatnie, kilka pomieszczeń gospodarczych, czy toalety. Z kolei w pełni wyposażona hala sportowa uzupełniona zostałaby o pomieszczenia dla trenerów, łazienki, szatnie oraz pomieszczenia magazynowe. Na tym jednak nie koniec, bo odpowiednio zaaranżowany zostałby także teren przy podstawówce. Miasto planuje bowiem wybudować w okolicy parking dla samochodów osobowych, plac zabaw, a także wielofunkcyjnie boisko sportowe, co sprawia, że w tym przypadku można mówić praktycznie o budowie całkiem nowego kompleksu szkolnego. Ratusz, jak poinformowano, dysponuje już zarówno projektem wykonawczym dla tej inwestycji, jak i pozwoleniem na budowę. Tym, co utrudnia realizację tego zadania są jednak pieniądze, bo według aktualnych szacunków rozbudowa szkoły może pochłonąć w granicach 17-20 mln zł. Z tego powodu Swarzędz – w kontekście tej inwestycji – zamierza ubiegać się o pokaźny zastrzyk gotówki z zewnątrz: – Czekamy w tym przypadku na środki zewnętrzne. W tej chwili placówki oświatowe nie były preferowane jeśli chodzi o programy dotyczące dofinansowań, ale według nieoficjalnych informacji takie możliwości otworzą się w przyszłym roku. Chcielibyśmy z nich zatem skorzystać. Jeśli uda się pozyskać jakieś pieniądze na tę inwestycję, to rozpocznie się ona w II połowie 2023 r. Jeśli nie, to bezwzględnie w roku 2024 rozpoczniemy rozbudowę tej szkoły samodzielnie – zadeklarował podczas spotkania z radnymi burmistrz Marian Szkudlarek. Miasto, jak jednocześnie poinformowano, chce doprowadzić do rozbudowy szkoły ze względu na prognozy infrastrukturalno-demograficzne dla tego rejonu gminy: pod zabudowę mieszkaniową przeznaczone jest w okolicy ok. 200 ha terenów, co spowoduje w najbliższych latach spory przyrost ludności. Aktualnie z placówki oświatowej w Wierzonce korzystają głównie dzieci mieszkające w gminie Swarzędz oraz w gminie Czerwonak.

Garby z najnowocześniejszą szkołą?

Druga z zaplanowanych placówek oświatowych – jak już w międzyczasie wstępnie informowaliśmy – miałaby zostać wybudowana w Garbach, w obrębie ul. Tuleckiej, Spółdzielczej i Kruszewnickiej, zajmując ok. 1,5 ha spośród 10 ha w tej części gminy przeznaczonych pod zabudowę wielo- i jednorodzinną (te ma zagospodarować prywatny deweloper tworząc również potrzebną infrastrukturę pod budowę placówki oświatowej). Jak wynikało z zaprezentowanej przez gminę koncepcji, szkoła miałaby być trzykondygnacyjnym kompleksem modułowym (możliwość rozbudowy), w skład którego wchodziłby parter i dwa piętra. Łącznie placówka dysponowałaby 24 oddziałami dla 600 uczniów, a także – w zależności od kondygnacji – pomieszczeniami typowymi dla takich obiektów: m.in. stołówką, biblioteką, czytelnią, szatniami, toaletami, świetlicą, zapleczami, pomieszczeniami dla pedagogów, a także salą gimnastyczną o pow. blisko 1400 m2 i trybunami na 150 osób. Szkoła wyposażona zostałaby dodatkowo w zasilanie fotowoltaiczne, tzw. zielone dachy, a także parkingi, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, stację meteo, itp. – W opracowaniu skupiliśmy się na zastosowaniu alternatywnych źródeł energii dla tego kompleksu. Obiekt będzie zatem budowany w zupełnie innych warunkach niż dotychczasowe – zapowiedział podczas spotkania z radnymi wiceburmistrz Grzegorz Taterka. Gmina, jak jednocześnie poinformowano, ma wkrótce zlecić opracowanie pełnobranżowego projektu technicznego pod budowę tej placówki. Prace nad tym dokumentem potrwają ok. 2 lat, zakończą się zatem w 2024 r. – Cały czas widzę sens budowy tej szkoły, biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Kruszewni, Rabowic, Garbów oraz Zalasewa. Zastosowane w tym obiekcie rozwiązania technologiczne dot. źródeł energii mogą sprawić, że placówka będzie miała spore szanse na pozyskanie dofinansowania do jej budowy. To z kolei powoduje, że tylko pozornie ta inwestycja może wyglądać na drogą – podkreślał z kolei burmistrz Marian Szkudlarek. W planach budżetowych gminy budowa szkoły w Garbach znajdzie się najwcześniej w 2025 r. Póki co, nie wiadomo ile mogłoby kosztować wzniesienie tej placówki.

- Reklama -
- Reklama -